Na cmentarzu w Bączalu Dolnym po raz pierwszy odbyła się kwesta na rzecz odnowy starej miejscowej nekropolii. – Pomysł zrodził się oddolnie – zaznacza ksiądz kanonik Piotr Sałek, proboszcz parafii św. Mikołaja w Bączalu Dolnym. Podczas zbiórki w dniu 1 listopada zebrano 5753,83 zł.
Stary cmentarz w Bączalu Dolnym ma swoje początki jeszcze w czasach zaboru austriackiego. Spoczywają tam m.in. miejscowi kapłani, właściciele miejscowości czy bohaterowie z czasów II wojny światowej. Pieniądze z tegorocznej zbiórki posłużą do odnowy pomnika nagrobnego księdza Pawła Matuszewskiego, który zmarł w 1939 roku.
– Nasza parafia ma ponad 670-letnią tradycję. Jest u nas wiele osób, które wykazują się inicjatywą społeczną i włączają się w takie akcja – zaznacza Janusz Łyszczarz, sołtys Bączala Górnego i radny Rady Gminy Skołyszyn.
–Ten cmentarz jest starszy od cmentarza Rakowieckiego w Krakowie, warszawskich Powązek czy chociażby przepięknego cmentarza na Nowym Rynku w Zakopanem – wymienia Tomasz Bienias, inicjator i główny organizator zbiórki, redaktor „Bączal News”. Inicjator zbiórki na odnowę cmentarza krótko opisuje życiorys zmarłego początkiem XX wieku kapłana z Bączala Dolnego.
– Ksiądz Matuszewski urodził się w 1885 roku w Koszycach nieopodal nas. W 1911 roku został wyświęcony na kapłana. Swoją posługę kapłańską rozpoczynał w Przemyślu, gdzie był wikariuszem katedry przemyskiej. Ksiądz był między innymi wujkiem dla Tadeusza, Wiejowskiego – więźnia Auschwitz, który jako pierwszy uciekł z tego bestialskiego obozu koncentracyjnego. W 1918 roku ksiądz Paweł Matuszewski przybył do Bączala i dał się poznać parafianom jako gorliwy kapłan, ale także wspaniały gospodarz. To za jego kadencji, w dwudziestoleciu międzywojennym reaktywowano stawy hodowlane, odnowił także gospodarstwo rolne. Wtedy działający przy plebanii ksiądz Paweł Matuszewski odnowił stary drewniany kościół, który obecnie znajduje się w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, ale także chciał wybudować nowy kościół i to za jego kadencji powstały plany budowy tej świątyni. Ksiądz Paweł Matuszewski był aktywnym działaczem Stronnictwa Ludowego. Poświęcił i ufundował sztandar dla Stronnictwa Ludowego, które wtedy prężnie zaczęło działać na terenie parafii Bączalskiej. Już w 1931 r. został uhonorowany tytułem kanonika, który nadał mu biskup przemyski. Niestety, wkrótce później – latem 1939 roku – zmarł – opisuje Tomasz Bienias.