Dodatkowe pasy ruchu, węższe chodniki i mniej przejść dla pieszych. Burmistrz Jasła chce przebudować ulicę w centrum miasta. – Nie jest to inwestycja trudna technicznie, niemniej bez dokumentacji projektowej nie jest możliwa do realizacji – tłumaczył na sesji burmistrz Adam Kostrząb. Gospodarz miasta swoją argumentacją przekonał radnych i większością głosów przekazali 100 tys. zł na zlecenie opracowania dokumentacji projektowej przebudowy ulicy Kościuszki.
Wstępna koncepcja prac przy ulicy Kościuszki została opracowana przez pracowników urzędu. -Chodzi o kwestię przebudowy odcinka od ronda Steinhausa znajdującego się przy Jasielskim Domu Kultury, aż do skrzyżowania z ulicą Rynek przy Starostwie Powiatowym – przekazał Grzegorz Witkowski, kierownik Wydziału Inwestycji. W planach jest wprowadzenie dodatkowych trzecich pasów ruchu na pewnych odcinkach ulicy Kościuszki. Czy będzie na to miejsce?

Ma być mniej korków w centrum Jasła
Urzędnicy zapewniają, że tak. W niektórych miejscach chodnik przy ul. Kościuszki ma ponad 6 metrów. Zostanie zatem zwężony i w jego miejsce powstanie dodatkowy pas ruchu, m.in. do skrętu w ulicę Kadyiego. Jak zapewnia burmistrz Kostrząb inwestycja pozwoli udrożnić komunikację w centrum miasta. – Wszyscy doskonale wiemy, że praktycznie cały ruch samochodów osobowych, który się kieruje z drogi krajowej 28 na drogę krajową 73 odbyła się właśnie tutaj przez ścisłe centrum. Takie proste rozwiązanie w mojej ocenie wpłynie na udrożnienie komunikacji w tej części miasta – mówił gospodarz miasta.
Ograniczenie przejść dla pieszych
Burmistrz wspominał też, że w planie jest ograniczenie osób, które przekraczają drogę w obrębie Śródmieścia. W planie jest likwidacja przejść dla pieszych i pozostawienie wyłącznie jednego z sygnalizacją świetlną. – Aby ruch pieszych nie odbywał się cały czas, co też ma wpływ na płynność ruchu samochodowego – wyjaśniał burmistrz Kostrząb.
W planie jest pozostawienie przejścia dla pieszych przy rondzie obok Europy z sygnalizacją świetlną i drugiego przy rynku. Przesunięte też zostaną przejścia dla pieszych . – Tak, żeby samochód, który skręca w Kadyiego czy Igielną mógł się podczas skrętu schować – tłumaczył włodarz miasta. Władze miasta zapewniają, że w trakcie prac w terenie dwa drzewa, które znajdują się przy ulicy Kościuszki zostaną zachowane.
Nie będzie wyburzeń i wysiedleń
Jak zauważył kierownik Grzegorz Witkowski cała inwestycje zostanie przeprowadzona w istniejącym pasie drogowym. – Nie będziemy musieli stosować specustawy drogowej, mogę to powiedzieć na 100 proc. – zapewnił szef działu miejskich inwestycji. Oznacza to, że w ramach przebudowy ulicy Kościuszki nie będzie konieczności wykupu prywatnych gruntów, czy wyburzeń nieruchomości.
Pierwszym etapem będzie opracowanie dokumentacji, a następnie przystąpienie do prac. Pierwszy etap, związany z formalnościami ma być załatwiony w przyszłym roku. Kiedy ruszą prace w terenie? Na razie nie wiadomo.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.
Super, wreszcie ktoś się weźmie za przebudowę zakorkowanego centrum miasta! Przy żabce na Kościuszki jest tak szeroki chodnik, że samochody spokojnie tam mogą zaparkować. Więc jeśli mogą zaparkować, to i na pasie ruchu się zmieszczą. Wreszcie widać że mamy prawdziwego burmistrza!
Pomysł średni chyba że mamy kasę na wydanie byle by coś robić. Z ulicy Kościuszki i tak nikt Alei Jerozolimskich nikt nie zrobi. Natomiast bardzo dobrym pomysłem jest pomysł starosty żeby połączyć ul. Szajnochy z Żeromskiego a nawet z 17go stycznia jeśli to możliwe . I miasto powinno w tym pomóc.
Połączenie Szajnochy z 17 stycznia to szczyt marzeń Miasto będzie odblokowane w 50 %% Obecnie wyjechać z Szajnochy pod Panoramę graniczy z cudem od godz 13 do 17 Bardzo dobry pomysł Brawo
Zmniejszenie chodników nie jest dobrym pomysłem. Należałoby pomyśleć o zmniejszeniu ruchu na Kościuszki poprzez stworzenie ruchu okrężnego. Planowane działania nie rozwiążą problemu.