Około godziny 22 nad powiatem jasielskim widzialna była zorza polarna. Czy jest to zjawisko? Jak tłumaczy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zorza polarna to zjawisko atmosferyczne „w pobliżu biegunów magnetycznych planety, które ma silne pole magnetyczne o charakterze dipolowym (dwubiegunowym).” Na Ziemi najczęściej widoczne jest pod kołami podbiegunowymi.
Potocznie mówi się, że zorzę polarną powodują burze magnetyczne na Słońcu, w efekcie czego wyrzucane są w kierunku Ziemi cząsteczki, które tworzą tzw. wiatr słoneczny.
Jak zobaczyć zorzę? Musi być bezchmurna noc. Trzeba znaleźć się w miejscu, które nie jest zakłócone sztucznym światłem, wtedy wystarczy spojrzeć w stronę północnego horyzontu.-
– Zachowaj ostrożność, gdyż aktywność geomagnetyczna może zakłócić nawigację satelitarną (GNSS) – apeluje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
To największa zorza polarna widziana nad Polską od 21 lat! Ostatnia tak mocno widoczna była 5 listopada 2023 r. Według naukowców z amerykańskiej agencji kosmicznej NASA zorze mogą być widoczne nad naszą częścią świata do końca 2025 roku. Wszystko związane jest z cyklem aktywności Słońca, który rozpoczął się w 2020 r. i potrwa właśnie do końca przyszłego.