Na jasielskim rynku zaczęły się przygotowania do tegorocznego jarmarku. Na płytę zwożone są drewniane budki, w których wystawcy od soboty będą prezentować swoje wyroby. W trakcie dwudniowego kiermaszu, oprócz stoisk oferujących bożonarodzeniowe stroiki, kartki, bombki, wyroby rękodzielnicze, odbędą się konkursy, animacje i zabawy.
Oprócz produktów i wyrobów lokalnych będzie okazja do posłuchania muzyki. Zadbają o to m.in. znana już doskonale jaślanom Estrada Tyska, brzmiąca tajemniczo i egzotycznie Nam Tara Artists, grupa Fireshow. Wystąpią też artyści krakowscy, soliści Jasielskiego Domu Kultury.
Barwnie, wesoło, tradycyjnie i kolorowo
Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie i Mali Jaślanie, podczas sobotniego kiermaszu zaprezentuje obrzędy Podgórza, nawiązujące do tradycji Bożego Narodzenia. Po nich, w świątecznym klimacie przygrywać będzie Miejska Orkiestra Dęta. Na zakończenie soboty Teatr Ognia Nam Tara Artists przygotował historię o Świętym Mikołaju, który roznosząc prezenty zostaje zauważony przez domowników.
Niedziela to ciąg dalszy jarmarku, piosenek, konkursów, zabawy i animacji. Ale także edukacji. Pracownicy Muzeum Regionalnego opowiedzą o tradycji ludowej Bożego Narodzenia, o obrzędach z nim związanych, przygotowaniach do świąt i zwyczajach. A wieczorem, kolejne gorące przedstawienie. Tym razem w wykonaniu grupy Fireshow, w którym głównymi bohaterami będą świąteczne elfy.
Potencjał miasta
Przez dwa dni odwiedzającym jasielski rynek towarzyszyć będą soliści Jasielskiego Domu Kultury z zimowymi piosenkami. Będzie karuzela dla najmłodszych. Odbędą się też warsztaty plastyczne, podczas których będzie można wykonać oryginalne opakowania na prezenty i zrobić pamiątkowe zdjęcie w świątecznej fotobudce.
Wydarzenie zostanie zrealizowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”. Projekt finansowany jest z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa. – Idea wydarzenia opiera się na potencjałach miasta – kreatywnych i pełnych pasji mieszkańcach. Spotkacie ich również na jarmarku, enoturystyce, wysokiej jakości edukacji (w tym wieloletnimi programami edukacyjnymi) czy działalności lokalnych przedsiębiorców – czytamy w komunikacie jasielskiego Urzędu Miasta.