Obecność w Unii Europejskiej to szansa? A może dwie dekady w europejskiej wspólnocie należy uznać za stracone? W jasielskim Generatorze Nauki odbyła się konferencja podsumowująca 20-lecie Polski w Unii Europejskiej. – Jest to bardzo ważna rocznica dla całego kraju, dla naszego regionu, również dla miasta. Stwierdziliśmy, że warto się nad tą tematyką pochylić również pod względem naukowym – powiedział nam dr Przemysław Baciak, Dziekan Filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Jaśle.
Władze uczelni na konferencję zaprosiły specjalistów z ośrodków akademickich niemalże z całego kraju. – Samo szkolnictwo wyższe, w tym również nasza uczelnia, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna oraz jej jasielska filia skorzystały na wejściu Polski do Unii Europejskiej. Skorzystały też wielokrotnie z funduszy unijnych, rozwijając infrastrukturę, a także podnosząc kompetencje kadry dydaktycznej naszych studentów. Należy też pamiętać, że Unia Europejska to również tzw. umiędzynarodowienie nauki, czy procesu dydaktycznego – wymienia dr Przemysław Baciak.
Studenci akademii, w tym również studenci jasielskiej filii, również korzystają z wyjazdów zagranicznych. – Jedna ze studentek za kilka dni wybiera się do Hiszpanii na Uniwersytet Izabel, gdzie będzie uczestniczyć właśnie w takiej wymianie studenckiej w ramach programu Erasmus+ – wspomina Dziekan AHE w Jaśle. Nie tylko studenci, ale też kadra dydaktyczna AHE wyjeżdża do europejskich uniwersytetów i tam prowadzi wykłady.
Podczas konferencji uczestnicy podsumowali plusy i minusy naszego członkostwa w UE. – Trzeba brać pod uwagę to, że Unia Europejska stale ewoluuje i to, czym była w 2004 roku, a czym jest teraz, to również podległo zmianom. Nasza konferencja była skonstruowana w taki sposób, że mieliśmy tematy historyczne, przekrojowe, tradycyjnie związane z funduszami unijnymi, z pobytem Polski w Unii Europejskiej – wylicza dr Elżbieta Małecka z jasielskiej filii AHE.
Uczestnicy konferencji mogli posłuchać też prelekcji dotyczących m.in. o wpływie sztucznej inteligencji na gospodarkę, konkurencję czy prawo. – Głównymi pomysłodawcami tej konferencji byli nasi studenci, pani Natalia Madej i pan Tomasz Bienias, którzy przyszli z tym tematem do nas jako do wykładowców i my pomogliśmy im nadać kształt temu marzeniu – podkreśla dr E.Małecka.
Współorganizatorem konferencji było Jasło. – Dokładnie 20 lat temu w zdawałem maturę jasielskim I Liceum Ogólnokształcącym. Doskonale pamiętam, jak wyglądały jasielskie ulice, plac Żwirki i Wigury, a nawet ten budynek, w którym odbywa się dzisiejsza konferencja, Tylko projekt rewitalizacyjny, to 17 milionów złotych. Dzięki Unii Europejskiej otworzyły się granice, mamy okazję wyjeżdżać na stypendia. Warto nie tylko o nich mówić o błędach, niewykorzystanych szansach, ale też o tych perspektywach, które ciągle są przed nami – powiedział burmistrz Adam Kostrząb.
Burmistrz Jasła wspominał, że miasto ponad 60 projektów na kwotę ponad 160 milionów złotych dzięki wsparciu finansowym Unii Europejskiej. – Dzięki Unii skorzystali również przedsiębiorcy, a co za tym idzie, również samorząd i miasto. Ponad 100 mln zł pozyskanych środków dla miasta to jest kwota niebagatelna, a myślę, że to jeszcze nie koniec. W mojej ocenie jak najbardziej warto zostać w Unii Europejskiej – podsumował konferencję burmistrz Kostrząb. Nowy gospodarz miasta zapewnił też o współpracy pomiędzy samorządem, a jednostkami edukacyjnymi. – Jednym z punktów programu wyborczego była deklaracja współpracy z uczelniami, których mamy dwie. Moim cichym marzeniem jest próba zacieśnienia współpracy, może ściągnięcia do Jasła uczelni technicznej – prognozuje burmistrz Jasła.
To dobrze, że powstają takie ciekawe inicjatywy, oby takich więcej takich, z wielkim zainteresowaniem wysłuchałem killa wystąpień.
Kobieta śmiejąca się na początku filmu, była urocza wszędzie jej było pełno. Pozdrawiam 😉
Ciul z taką Unią co przez 20 lat jest za aborcją, przyzwolenie a nawet nakaz zabijania dzieci nienarodzonych jak Hitler w czasie II wojny światowej. Ludzie się cieszą bo Unia daje, a niewiedzą że ogromne składki się płaci do Uni…