Wilki od dawna żyją na terenie Beskidu Niskiego. Od kilku lat coraz śmielej zapuszczają się w północne części jasielszczyzny. Napotkanie biegnącego wilka nie jest już zaskoczeniem. Zwierzę jest pod ścisłą ochroną. Gdyby wilki zbliżały się do zabudowań, to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zezwolenie na ich płoszenie na terenie Gminy Jasło.
– Jeżeli wilk sobie przebiegał, to nie znaczy, że tam urodzą się młode wilki i tam będą żyć – podkreśla Zenon Wojtas z Zespołu ds. Ochrony Przyrody Magurskiego Parku Narodowego. Tłumaczy, że nad Jasłem widziane są orły przednie, ale nigdy nie będą tu gniazdować. – Wilki migrują, ale też obchodzą swoje tereny i pilnują je przed innymi grupami rodzinnymi – tłumaczy Z.Wojtas.
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Rzeszowie wydał zezwolenie na umyślne płoszenie lub niepokojenie wilków na terenie Gminy Jasło, którego celem jest ochrona ludzi, zwierząt domowych i hodowlanych. Mieszkańcy Gminy Jasło mogą dokonywać czynności płoszenia wilków do 31 grudnia 2025 r. Podczas prowadzonych czynności zwierzęta nie mogą doznać uszczerbku.
W przypadku napotkania wilka lub wilków należy spokojnie się oddalić. Co jeszcze trzeba robić? Zachowywać się głośno, nie nawiązywać kontaktu wzrokowego, nie należy zachowywać się w sposób nerwowy i w panice uciekać. Gdyby wilki podchodziły pod zabudowania, fakt ten należy zgłosić osobiście, w Urzędzie Gminy Jasła: pok. 106 bądź telefonicznie: 134421128.