Miasto Jasło od pięciu lat konsekwentnie rozwija kooperację z jasielską Filią Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W czwartek (13 czerwca) doszło do zawarcia porozumienia pomiędzy Miastem Jasłem a AHE.
Od kilku lat studenci administracji i politologii Filii Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, zdobywają praktyczne umiejętności z zakresu organizacji i funkcjonowania administracji publicznej między innymi odbywając praktyki studenckie w Urzędzie Miasta w Jaśle. Ramy współpracy pomiędzy uczelnią a samorządem miejskim regulowały do tej pory zapisy porozumienia zawartego w 2019 r.
Studenci rozwiną kompetencje
Na mocy porozumienia Generator Nauki GEN stanie się miejscem, w którym swoje kompetencje będą mogli rozwijać studenci pedagogiki. Realizacja zapisów porozumienia nie będzie wiązała się z koniecznością ponoszenia przez obie strony jakichkolwiek kosztów.
W czwartkowe popołudnie podpisy pod porozumieniem o współpracy dydaktyczno-naukowej pomiędzy Miastem Jasłem a Akademią Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi złożyli: Adam Kostrząb, burmistrz Jasła oraz prof. nadzw. dr hab. Elżbieta Dul-Ledwosińska, rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Uczelnię oraz jej jasielską Filię reprezentowali również: dr Wiesław Przybyła, prorektor ds. rozwoju i kształcenia zdalnego, mgr Monika Karolczak, pełnomocnik rektora ds. współpracy z otoczeniem i biura karier oraz mgr Dariusz Forystek, dyrektor Filii w Jaśle Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.
– Nasza Akademia przyciąga ludzi kreatywnych, z pasją. Bardzo stawiamy na współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i biznesem. To dla nas bardzo ważne. Dzięki temu możemy ulepszać i rozwijać nasz program kształcenia, w którym liczy się nie tylko wiedza, lecz również działania praktyczne i projektowe. Mamy nadzieję, że ta współpraca przyniesie nam pogłębione relacje z naszym partnerem technologicznym, Generatorem Nauki GEN. Teraz pojawia się nowa ścieżka edukacyjna. Mamy nadzieję, że nasi studenci będą z niej korzystać. Liczymy na to, że będą mogli współpracować z młodymi ludźmi, którzy właśnie w Generatorze poszukiwać będą wiedzy oraz inspiracji dla swoich pomysłów i projektów. Współpracę pomiędzy miastem a uczelnią widzę jako transfer wiedzy i innowacji – mówiła rektor Elżbieta Dul-Ledwosińska.
Uczelnia techniczna w Jaśle?
Burmistrz Adam Kostrząb wyraził nadzieję, że zacieśnienie współpracy z jasielską Filią AHE przyniesie miastu wiele korzyści. – Bardzo się cieszę, że zasoby i potencjał kadrowy w połączeniu z potencjałem Generatora, zostały w pewnym sensie sfinalizowane i ze zdwojoną mocą będą mogły wpływać na stworzenie jeszcze lepszej oferty dla mieszkańców. O to w tym wszystkim chodzi. Cieszy mnie podejście pani rektor (Elżbiety Dul-Ledwosińskiej – przyp. red.) do współpracy z miastem. Mam nadzieję, że nie ograniczymy się wyłącznie do Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej. Nie tak dawno byliśmy świadkami wydarzeń z udziałem uczelni technicznych. Moim cichym marzeniem jest podążanie również w tym kierunku. Generator jako instytucja służy pokazywaniu pewnych możliwości. Uważam, że jest to właściwy kierunek rozszerzania jego potencjału, pokazywania go w szerszym kontekście i wykorzystywania w maksymalnym stopniu – wyjaśnił.
Podpisaniu porozumienia towarzyszyło nadanie Strefie Kreatywności Generatora Nauki GEN tytułu „Laboratorium Kreatywnego Rozwoju”. Przyznawany jest on aktywnym partnerom uczelni, którzy udostępniają swoje przestrzenie dla studentów do prowadzenia zajęć edukacyjnych oraz realizacji własnych projektów. Pierwsze tego rodzaju warsztaty z udziałem studentek pedagogiki oraz dr Moniki Kapuścińskiej odbyły się już dzisiaj.