Radni Gminy Brzyska zdecydowali, że od tego roku rodzice każdego urodzonego dziecka otrzymają tzw. „Brzyskie Becikowe” w kwocie 1000 zł. Pieniądze będą wypłacane niezależnie od dochodu osiąganego przez rodziców. – Żadną uchwałą czy zarządzeniem wójta nie zobowiążemy rodziców do posiadania potomstwa. Możemy być otwarci na ich wspieranie. Taka jest nasza rola – mówi Rafał Papciak, wójt Gminy Brzyska.
W ubiegłym roku na terenie Gminy Brzyska urodziło się 48 dzieci (zmarło 64 osoby). To praktycznie dwa razy mniej niż zaledwie dwa lata wcześniej. W 2022 roku na świat w Gminie Brzyska przyszło 88 maluchów. Przy 48 noworodkach, państwowe becikowe wypłacono 26 rodzicom. – Państwo wprowadziło próg dochodowy, który nie daje wszystkim możliwości otrzymania becikowego – tłumaczy wójt Papciak. I objaśnia: załóżmy, że mąż pracuje na pełny etat i otrzymuje minimalne wynagrodzenie, a żona na pół etatu również na minimalnym. Oni są dla państwa zbyt bogaci, by otrzymać becikowe na pierwsze dziecko.
Zmiany cywilizacyjne
Wójt gminy zdaje sobie sprawę, że kwota tysiąca złotych nie będzie dla rodziców „jakąś olbrzymią zachętą” do posiadania dzieci. – Nawet formy opieki żłobkowej nie są taką zachętą. Mamy takie zmiany cywilizacyjne, że rodzice coraz później podejmują decyzję o posiadaniu potomstwa. Także coraz rzadziej łączą się w pełne pary małżeńskie – opisuje wójt gm. Brzyska. Śledząc gminną statystykę widać, że z roku na rok spada liczba małżeństw, natomiast wzrasta liczba rozwodów.
Dojdzie do likwidacji szkół?
Władze gminy Brzyska prognozują, że jeśli nie uda się odwrócić dramatycznie niskiego trendu urodzeń, to z trzech szkół na terenie gminy zostanie jedna. – Jak nie będziemy zupełnie nic robić w temacie polityki prorodzinnej, to prędzej czy później staniemy przed widmem jednej zbiorczej szkoły – przewiduje wójt Papciak. I dodaje, że żadne rozwiązanie prorodzinne nie będzie idealne.
Papciak: Nie możemy przeceniać naszych możliwości
– To świadczenie będzie stanowiło wsparcie dla rodziców na pierwszym etapie życia dziecka – zaznacza gospodarz gm. Brzyska. Wystarczy przejść się w sklepie obok półek z dziecięcą żywnością czy z kremami na odparzenia, które są w cenach kremów dla kobiet z wyższej półki. Wypłata „brzyskiego becikowego” nie ma być obciążeniem dla gminy. Jeśli na terenie samorządu urodzi się 50 dzieci, to rocznie z budżetu gminy zostanie wypłacone 50 tys. zł. – Żadne rozwiązanie nie będzie idealnym. Dzięki naszemu becikowemu będziemy mogli powiedzieć, że nasza gmina robi więcej w polityce prorodzinnej niż to co musi zgodnie z ustawą – tłumaczy R.Papciak.
Kiełbasa wyborcza?
Z krytyką pomysłu nie kryje się radny gminy Stanisław Papciak. Uważa, że „brzyskie becikowe”, to kiełbasa wyborcza. – Wszyscy pamiętamy, że był tzw. Janosik który zabierał bogatym i dawał biednym. Teraz jest tak, że zabiera się wszystkim, żeby dać jednym. Moja propozycja byłaby taka, żeby wspomóc wszystkie dzieci. Ile z naszych szkół wyjeżdża na basen do Jasła? Czy ile naszych dzieci jest wspomagane w jakiejkolwiek rehabilitacji? – mówi radny S.Papciak.
Zmiana terminu
Swoich wątpliwości nie kryje też radny Grzegorz Stanek. Jego zdaniem gminne becikowe, to świadczenie, z którego wiele samorządów już się wycofało. – W Bydgoszczy wprowadzali uchwałę o miejskim becikowym w 2006 r. Uzasadniali to tym, że becikowe spowoduje wzrost urodzeń. Miasto wycofało się z tego tłumacząc, że to nie działa oraz z powodu braku pieniędzy – opisuje radny G.Stanek. Wnioskował też, by w uchwale zmienić zapis dotyczący końca okresu przyznawania świadczenia. Zgodnie z projektem „brzyskie becikowe” miało być wypłacane do końca tego roku. Po zmianie zasugerowanej przez radnego Stanka usunięto zapis ograniczający datę zakończenia wypłacania gminnego świadczenia.
Większością głosów radnych, przy jednym głosie sprzeciwu uchwała o „brzyskim becikowym” została przyjęta. Świadczenie będzie wypłacane dla wszystkich rodziców, którzy od 1 stycznia tego roku powitali na świecie swoje potomstwo. Pieniądze będą wypłacane po złożeniu wniosku oraz oświadczenia o zamieszkiwaniu na terenie gminy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.