Mieszkańcy powiatu jasielskiego otrzymują alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa o prognozowanej złej jakości powietrza. – Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz – czytamy w komunikacie RCB. Sprawdziliśmy, o ile przekroczone są normy pyłu PM10. Na stacji kontrolnej w Jaśle przy ulicy Metzgera norma jest przekroczona o ponad 500 procent!
Jedynym miejscem, w którym miernik pokazuje dobre powietrze na terenie powiatu jest Lipnica Dolna. Pył PM10 wdychany może powodować wiele problemów zdrowotnych. Wystąpić może kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. – Przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych np. astmy, kataru siennego i zapalenia spojówek – informuje Polski Alarm Smogowy.
Dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu PM 2,5 może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał) lub nawet zwiększać ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe, szczególnie płuc. – Pyły o średnicy poniżej 2,5 mikrometra (tzw. pyły drobne PM 2,5) wchłaniane są w górnych i dolnych drogach oddechowych i mogą również przenikać do krwi. Podobnie jak pyły z grupy PM10 mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem i zadyszkę, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego – informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od stężenia pyłu w powietrzu, czasu ekspozycji, dodatkowego narażenia na czynniki pochodzenia środowiskowego oraz zwiększonej podatności osobniczej. Nowe dane świadczą o ujemnym wpływie inhalowanego pyłu na zdrowie kobiet ciężarnych oraz rozwijającego się płodu (niski ciężar urodzeniowy, wady wrodzone, powikłania przebiegu ciąży).
Od lipca w Jaśle funkcjonują sensory jakości powietrza Airly. Sieć czujników zlokalizowanych w różnych częściach miasta umożliwia monitorowanie zanieczyszczenia i informuje mieszkańca o stanie jakości powietrza w jego najbliżej okolicy.
Jak to działa?
Sensory powietrza Airly mierzą: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10, a także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza. Dane są zbierane, przetwarzane i interpretowane w czasie rzeczywistym i co minutę przesyłane na serwery i udostępniane.
Po wejściu na stronę https://airly.eu/map/pl/ każdy mieszkaniec Jasła może sprawdzić: aktualną jakość powietrza. Jest też dostępna prognoza jakości powietrza na najbliższe 24 godziny, historyczne dane o zanieczyszczeniu oraz najważniejsze parametry pogodowe w konkretnej lokalizacji w mieście.
Dzięki tej wiedzy mamy m.in. możliwość: zlokalizowania źródeł zanieczyszczenia powietrza i podjęcia działań naprawczych oraz świadomego planowania aktywności fizycznej na zewnątrz – bez konieczności narażania się na panujące w danym momencie szkodliwe warunki.