Po wojnie był miejscem, w którym kwitło kulturalne życie miasta. Tutaj było kino, tu uczono się tańczyć, czy grać na instrumentach. W tej kamienicy mieściło się kolejowe przedszkole, było miejsce dla chórzystów. Z czasem budynek coraz mocniej tracił swoje funkcje kulturalne. W końcu zlikwidowano Stowarzyszenie, które zajmowało się obiektem. Kamienica, znana dla mieszkańców Jasła jako „Kolejarz” jest na sprzedaż.
– Do kina ,,Kolejarz” co niedzielę biegałam z zapartym tchem na tzw. poranki dla dzieci – wspomina jedna z mieszkanek Jasła. Budynek przy ulicy Kościuszki 30 w wielu mieszkańcach miasta przywołuje wspomnienia z lat młodości. Niektórzy wspominają, że wieczorami po mieście chodziły „nauczycielskie patrole” i sprawdzali miejsca, gdzie przebywała młodzież. Patrole odwiedzały też „Kolejarza”.

Płacz w kolejce
Kamienica przy Kościuszki 30 w Jaśle w trakcie wojny została zniszczona przez Niemców. Osiem lat zajęła jej odbudowa. W 1953 r. powołano Zakładowy Dom Kultury „Kolejarz”. Kolej po wojnie w mieście była jednym z najprężniej działających zakładów. Była kolejowa orkiestra, chór, kino. Transport kolejowy, to była najważniejsza dziedzina warunkująca rozwój Jasła i regionu.
Anna Brudnik z kinem „Kolejarz” wiąże inne wspomnienie: Wybraliśmy się z bratem na „Panienkę z okienka”. Kolejka chętnych sięgała budynku Milicji Obywatelskiej, więc rzecz jasna, brakło biletów. Ja znalazłam się wśród tych dzieci, które nie miały szczęścia. Zawód był tak wielki, że wiele dzieci zaczęło płakać. I wtedy wyszedł pan kierownik i powiedział, że zrobią dodatkowy seans. Za dwie godziny. Na drugi seans załapali się wszyscy. Dziś nie do pomyślenia – kończy swoją wypowiedź w mediach społecznościowych.

„Zdrowo nas karmiono”
Starsi mieszkańcy Jasła wspominają przedszkole, które mieściło się w kamienicy. – Zdrowo nas tam karmiono. Warzywa na obiady najczęściej pochodziły z działki mieszczącej się koło przedszkola – wspomina jaślanin Jacek. I dodaje, że „w późniejszych latach już nie było tak dobrze, powstawały bloki, a z owoców dostępna była morwa biała rosnąca przy budynku między przedszkolem a szkołą – wraca pamięcią mieszkaniec Jasła.
Inna absolwentka kolejowego przedszkola wspomina, że dzieciaki karmiono tranem z posoloną skibką bułki. – Wszystkie dzieci karnie stały w kolejce do tego wątpliwego według mnie rarytasu – dodaje. Jeszcze inni wspominają, że przedszkolanka każdemu do zupy wsypywała wielką łyżkę witaminy C. Dorosłe już dziś przedszkolaki przywołują w pamięci smak klusek z makiem.
Cena do negocjacji
Działka, na której stoi budynek jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem na funkcję usługowo-mieszkaniową. W obiekcie mogą powstać m.in. lokale, mieszkania, siłownia, sala zabaw, sala konferencyjna, czy ośrodek zdrowia lub zespół gabinetów medycznych. Dokładną cenę obiektu podaje Kwadraciak Biuro Nieruchomości (Jasło, ul. Kościuszki 13) – 1 994 850 zł. Jest to cena do negocjacji.
Wypowiedzi mieszkańców zostały zaczerpnięte z grupy Facebook „Stare Jasło”.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.