Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle planuje budowę kompostowni. Obiekt ma powstać przy oczyszczalni ścieków. Koszt inwestycji szacuje się na około 30 mln zł. Efektem procesu kompostowania będzie nie tylko unieszkodliwianie osadów ściekowych, ale także produkcja nawozu dla rolników.
Jeśli powstanie kompostownia, a MPGK uzyska stosowne pozwolenia od Ministra Rolnictwa, to kompost zostanie przekwalifikowany na nawóz organiczny. Na czym polega kompostowanie? Jest to biochemiczny proces rozkładu związków organicznych zawartych w odpadach komunalnych, czy ściekowych.
Kompostowanie osadów ściekowych oparte jest na naturalnych procesach biochemicznych, zintensyfikowanych w sztucznie wytworzonych, optymalnych warunkach. Podstawowymi procesami zachodzącymi podczas kompostowania są mineralizacja, humifikacja, butwienie. Końcowym produktem kompostowania jest ziemia humus – nawóz organiczny, zapachem i barwą przypominający ściółkę leśną, znajdujący szerokie zastosowanie w rolnictwie.
– Przetworzenie osadów na nawóz organiczny zwalnia wówczas wytwórcę osadów z konieczności wykonywania badań gruntów, szukania terenów spełniających kryteria do stosowania osadów, każdorazowego wyliczania precyzyjnych dawek osadów, a przede wszystkim pozwala na wprowadzenia go do obrotu
przekazał naszej redakcji Paweł Zawada, Prezes MPGK Jasło.
Kompostowanie w warunkach kontrolowanych
Lokalizację kompostowni MPGK planuje się na terenie przylegającym do oczyszczalni ścieków od strony północno zachodniej. Spółka informuje, że technologia kompostowania osadów ściekowych będzie się odbywać w warunkach kontrolowanych (kompostowanie bębnowe).
– Technologia ta umożliwia pełną kontrolę emisji zanieczyszczeń do środowiska, zabezpiecza najbliższe sąsiedztwo przed uciążliwościami odorowymi, nie zajmuje dużych powierzchni, gwarantuje uzyskanie stabilnego produktu – kompostu – opisuje prezes MPGK.
Szef miejskiej spółki podkreśla, że dużą zaletą kompostowni budowanej w technologii bębnowej jest skrócenie procesu oraz możliwość prowadzenia przetwarzania niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Hala o wymiarach 50×30 metrów
Planowana instalacja składała się będzie z 5 bębnów kompostujących o pojemność 130 m3 każdy, sieczkarni słomy, mieszalnika osadów z materiałem strukturalnym. W skład wejdzie też system przenośników spiralnych – bezwałowych wkładających mieszaninę do bębnów. Powstanie też układ przenośników spiralnych – bezwałowych odbierających kompost z bębnów i przekazujących go poza halę kompostowni skąd przewożony będzie na plac dojrzewania.
Kompletna instalacja do kompostowania zlokalizowana zostanie w hali o konstrukcji stalowej, obudowanej płytą warstwową, orientacyjne wymiary hali w rzucie ca 50 x 30 m. Na zewnątrz hali usytuowany zostanie system biofiltracji powietrza po procesowego.
Proces kompostowania
Osad z placu magazynowego oczyszczalni przewożony będzie do kompostowni i zasypywany do skipu załadowczego skąd dozowany będzie do mieszalnika. Do mieszalnika podawany będzie również, wcześniej odpowiednio przygotowany, materiał strukturalny – słoma zbożowa. Zmieszane składniki systemem przenośników trafią do bębna kompostującego gdzie nastąpi dokładne wymieszanie i maceracja części organicznych.
W bębnie zachodzi najistotniejsza faza kompostowania, tzw. „faza gorąca” – prowadząca do rozkładu frakcji organicznej z jednoczesnym wytworzeniem wysokiej temperatury niezbędnej do higienizacji osadów. Warunki wilgotnościowe i powietrzne w bębnie są monitorowane i mogą być zmieniane w zależności od potrzeby. – Obracająca się masa mieszaniny odpadów przemieszcza się automatycznie wewnątrz bębna, co powoduje jej dobre napowietrzanie i stwarza idealne warunki szybkiego rozwoju mikroflory odpowiedzialnej za rozkład biomasy – opisuje prezes P.Zawad. Dostarczane dodatkowo do bębna powietrze przyspiesza tlenowy rozkład frakcji organicznej odpadów.
Powstające w procesie gazy oraz nadmiar wilgoci usuwane są przez układ odbioru powietrza po procesowego na zewnątrz, poprzez biofiltr. Poddawana ciągłemu mieszaniu i napowietrzaniu mieszanina ulega samozagrzewaniu się do temperatury powyżej 600 stopni Celcjusza, co z przetrzymaniem w bębnie przez odpowiedni długi czas, zapewnia higienizację kompostowanego materiału.
Dwa tygodnie kompostowania
Czas intensywnego kompostowania zależy od rodzaju kompostowanych odpadów, wilgotności mieszaniny, zastosowanych dodatków oraz temperatury, trwa on w praktyce około 14 dni. Czas pracy bębna kompostującego, jak również prędkość posuwu mieszaniny w jego wnętrzu można regulować.
Powietrze zanieczyszczone z procesów technologicznych po kompostowaniu (zanieczyszczenia odorowe) będzie skutecznie oczyszczane w instalacji biofiltra. Oczyszczanie następowało będzie dzięki mikroorganizmom zasiedlającym złoże biofiltra.
zapewnia prezes Paweł Zawada.
Po okresie intensywnego kompostowania (fazy gorącej w bębnie) powstaje tzw. świeży kompost. Po opuszczeniu bębna jest on automatycznie przekazywany przenośnikiem poza halę kompostową skąd przewożony jest na plac dojrzewania, gdzie magazynowany jest w tzw. monopryzmach.
W tej fazie kompost okresowo przesypywany jest za pomocą ładowarki. Ma to na celu eliminację ognisk silnego utleniania kompostu i jego spopielenia, kontrolę prowadzi się również za pomocą badania temperatury w kompoście. Optymalny okres dojrzewania to około 2-3 miesiące. Kompost jest całkowicie zhigienizowany już po opuszczeniu bębna kompostującego już w stadium dojrzewania nie powoduje on żadnych problemów środowiskowych, takich jak wydzielanie odcieków czy odoru.
Kompostownia składająca się z 5 bębnów kompostowych umożliwiała będzie przetworzenie całej rocznej produkcji wynoszącej około 5500 Mg osadów/rok. Utwardzone place dojrzewania kompostu oraz magazynowania materiału strukturalnego zlokalizowane zostaną w bezpośrednim sąsiedztwie hali komposterów.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.