Jasielski szpital wprowadził innowacyjne rozwiązane stosowane w trakcie porodu. – Do porodu z gwizdkiem można przygotowywać się już od 16 tygodnia fizjologicznej ciąży. Należy pamiętać, by rozpocząć ćwiczenia pod okiem wykwalifikowanej położnej lub fizjoterapeuty – informuje Szpital Specjalistyczny w Jaśle.
Medycy zachęcają, by kobiety spodziewające się potomstwa już w okresie ciąży ćwiczyły – pod okiem położnej lub fizjoterapeuty gwizdanie. Francuska metoda z użyciem specjalistycznego gwizdka Guillarme, polega na uruchomieniu pracy mięśni głębokich poprzecznych brzucha, które bez gwizdka są nieużywane.
– Mięsnie głębokie brzucha odpowiedzialne są między innymi za prawidłową postawę ciała.
W trakcie porodu kobieta dzięki gwizdkowi może kontrolować oddech. Oddech to życie.
Oddech sprawia, że tkanki są dotlenione. Niedotlenienie tkanek ciała wpływa na zwiększenie doznań bólowych podczas porodu – informuje Kliniczne Centrum Położnictwa, Ginekologii i Naonatologii w Opolu.
Medycy z Jasła dodają: zachęcamy każdą Pacjentkę do spakowania gwizdka do swojej torby porodowej.
Jakie są korzyści, ze stosowania gwizdka jeszcze na etapie ciąży?
- W trakcie treningu z gwizdkiem dziecko staje się aktywniejsze, co ułatwia nawiązanie kontaktu matki z dzieckiem.
- Gwizdek również pozwala rozwiązać w sposób naturalny problem zaparć.
- Gwizdek powstał z myślą o rehabilitacji w terapii urologicznej jednak jego zastosowanie w porodzie jest naukowo potwierdzone i udowodnione.
- Gwizdek znajduje zastosowanie w rehabilitacji mięśni dna miednicy w połogu i po nim, rehabilitacji ginekologicznej, ćwiczeniu mięśni dna miednicy, ćwiczeniu mięśni Kegla w czasie ciąży czy ćwiczeniach rozluźniających dno miednicy.
źrodło: Szpital Specjalistyczny w Jaśle/Kliniczne Centrum Położnictwa, Ginekologii i Naonatologii w Opolu.