Nawet 6063 zł netto można zarobić na początku przygody w policji. Formacja poszukuje chętnych do pracy. Oprócz wynagrodzenia oferuje m.in. uprawnienia emerytalne po 25 latach służby, możliwość rozwoju zawodowego, czy korzystne warunki socjalne.
Kto może zostać policjantem? Konieczne jest m.in. posiadanie polskiego obywatelstwa, wykształcenie co najmniej średnie lub średnie branżowe, nie można być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Przyszły funkcjonariusz policji musi też korzystać z pełni praw publicznych, posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować.
Osoba, która poważnie myśli o pracy w policji musi dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych;
posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej oraz posiadać nieposzlakowaną opinię.
Jednym z pierwszych etapów rekrutacji jest test, który składa się z 40 pytań dotyczących funkcjonowania Policji i trwa 40 minut. Do każdego z pytań testu podano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź uzyskasz jeden punkt. Maksymalnie możesz uzyskać 40 punktów. Test ten nie jest etapem selekcyjnym, co oznacza, że przechodzisz do kolejnego etapu z każdą liczbą punktów.
Pamiętaj! Liczba punktów, którą uzyskasz może mieć wpływ na twoje miejsce w ostatecznym rankingu kandydatów.
Test przeprowadzany jest w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji albo w jednostce szkoleniowej Policji. Przykładowa baza pytań umieszczona jest na stronie internetowej Akademii Policji w Szczytnie.
W kolejny etapie jest do zaliczenia test sprawności fizycznej. Przeprowadzany jest zwykle w tym samym dniu i miejscu co test wiedzy. Składa się z ośmiu ćwiczeń, na wykonanie których masz minutę i 41 sekund. Im szybciej pokonasz tor przeszkód, tym więcej punktów uzyskasz za ten etap – maksymalnie możesz zdobyć 60 punktów. Test jest taki sam dla kobiet i mężczyzn. W jego trakcie sprawdzamy takie zdolności motoryczne jak: wytrzymałość, szybkość, siłę, równowagę i orientację przestrzenną. Wynik, który uzyskasz, przeliczany jest na punkty.
Następnie rekrut poddany jest badaniu psychologicznemu. Badanie przeprowadzane jest przez psychologów w Komendzie Głównej Policji, Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości oraz komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Bezpośrednio przed przystąpieniem do badania zostaniesz zapoznany z jego zakresem i sposobem przeprowadzania. Test psychologiczny przeprowadza się stosując następujące metody: test, kwestionariusz, wywiad i obserwację. Otrzymanie pozytywnej opinii psychologicznej jest równoznaczne z zaliczeniem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego.

W dalszej kolejności odbywa się rozmowa kwalifikacyjna, która ma na celu poznanie motywacji do podjęcia służby w Policji, oczekiwań związanych ze służbą oraz prezentowanych wartości. Ten etap zaliczysz, gdy uzyskasz minimum 36 punktów. Następnie przeprowadzane jest postępowanie przed komisją lekarską oraz postępowanie sprawdzające. Postępowanie to ma na celu ustalenie, czy możesz uzyskać dostęp do informacji niejawnych, ten etap potwierdza się wydaniem „poświadczenia bezpieczeństwa”.
Punkty, które uzyskasz z poszczególnych etapów postępowania kwalifikacyjnego oraz punkty za wykształcenie i umiejętności są sumowane. Na liście osób do przyjęcia do służby umieszcza się kandydatów w zależności od łącznej liczby uzyskanych punktów, tj. od największej do najmniejszej.
Zatwierdzenie listy kandydatów do służby kończy postępowanie kwalifikacyjne.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.
Zapraszamy do syfu nerwica wyzwiska wżodu i głupi przełożeni w pakiecie