O historii polskich miast i miasteczek można mówić na wiele sposobów. Jakub Sokołowski i Jakub Piwowar postanowili opowiedzieć o dziejach przedwojennego Jasła sięgając po nowe technologie. Poświęcili blisko pół roku na to, aby stworzyć jedyną w swoim rodzaju makietę miasta, które w czasie drugiej wojny światowej zostało niemal całkowicie zburzone i wypalone do gołej ziemi przez hitlerowskich okupantów.
Jasło osadzone w uniwersum popularnej wśród dzieci i młodzieży gry Minecraft ma być odpowiedzią na oczekiwania młodego pokolenia, które chce uczyć się historii według nowych, niekonwencjonalnych reguł. W minioną niedzielę (6 października) twórcy makiety zaprezentowali swoje dzieło podczas spotkania z miłośnikami historii i nowych technologii w Generatorze Nauki GEN.
Na zaproszenie do udziału w prezentacji makiety odpowiedziało kilkudziesięciu mieszkańców Jasła i okolic. Z dużym zainteresowaniem i uwagą przysłuchiwali się temu, co Jakub Sokołowski i Jakub Piwowar przygotowali na niedzielne popołudnie z myślą o pasjonatach historii, nowych technologii i graczach, którzy licznie zawitali do Mediateki. Twórcy makiety „kwadratowego” Jasła zaprosili uczestników spotkania do udziału w wirtualnym spacerze po jasielskim rynku i jego zakamarkach. Prezentację okrasili mnóstwem ciekawostek na temat dziejów miasta w okresie dwudziestolecia międzywojennego i obiektów architektonicznych, z których zdecydowana większość nie przetrwała wojennej pożogi.
Twórcy pierwszej w historii wirtualnej makiety Jasła zapowiedzieli, że projekt będzie w przyszłości kontynuowany. Na odwzorowanie czeka bowiem jeszcze wiele budynków, które przed wybuchem drugiej wojny światowej decydowały o wyjątkowej urodzie naszego miasta.
Jak zwiedzić przedwojenne Jasło w uniwersum Minecrafta? To dziecinnie proste! Wystarczy pobrać i zainstalować na urządzeniu z dostępem do Internetu grę Minecraft java (wersja 1.21). Wybrać grę wieloosobową, a następnie ID: cives.pl. Postępując zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie należy wpisać komendę: /server jaslo.
źródło: Generator Nauki GEN