Zgodnie z coroczną procedurą na terenie województwa podkarpackiego rozpoczęła się dziś kwalifikacja wojskowa. Procedura ma na celu ocenę zdolności fizycznej i psychicznej obywateli do pełnienia służby wojskowej. Przed komisjami lekarskimi w całym województwie stanie łącznie ponad 14 tys. osób. Dzisiaj kwalifikacja rozpoczęła się na terenie powiatu jasielskiego.
Kwalifikacja dotyczy mężczyzn, którzy ukończyli 19. rok życia, kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, a także osób, które ukończyły naukę w zawodach istotnych dla wojska, takich jak medycyna, psychologia, weterynaria czy lotnictwo. Udział w procesie mają również ochotnicy powyżej 18. roku życia.
W sumie do kwalifikacji wojskowej podlegać będzie 14 778 osób. Wśród nich znajduje się 10 824 mężczyzn urodzonych w 2006 roku, 3 081 mężczyzn z roczników 2001-2005, którzy nie posiadają jeszcze kategorii zdolności do służby, oraz 873 kobiety.
Płk Artur Chapski, szef ośrodka zamiejscowego w Rzeszowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, podkreślił, że proces ten nie ma charakteru mobilizacji, a jest to standardowa procedura, która odbywa się co roku. Stawienie się przed komisją to obywatelski obowiązek, przypomniał płk Chapski, zachęcając wszystkich do wzięcia udziału w kwalifikacji.
Wojewódzka Komisja Lekarska w Rzeszowie, pod nadzorem Wojewody Podkarpackiego, koordynować będzie pracę 22 powiatowych komisji lekarskich, które będą działały na terenie całego województwa. Ustalenie zdolności do służby wojskowej odbędzie się na podstawie przeprowadzonej weryfikacji fizycznej i psychicznej kandydatów.
Osoby, które otrzymają wezwanie do stawienia się przed komisją, powinny pamiętać o terminie i miejscu stawiennictwa. W przypadku, gdy osoba wezwana nie będzie mogła stawić się w wyznaczonym terminie, powinna niezwłocznie poinformować właściwy urząd o zaistniałej sytuacji. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta wyznaczy wtedy nowy termin.
Warto także zaznaczyć, że z obowiązku stawiennictwa zwolnione będą osoby, które posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy lub są uznane za osoby o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.