Do 78 rodzin z powiatu jasielskiego trafiły dzisiaj paczki. Na terenie całej polski odbył się finał Szlachetnej Paczki. – Najczęściej wymieniane potrzeby to żywność i środki czystości. Były pralki, kuchenki, łóżka, lodówki, opał, rower. Mieliśmy dużo odzieży, przyborów szkolnych dla dzieci, były koce, pościel, ręczniki – wymienia Anna Miśkowicz, Lider Rejonu Jasło.
W tegorocznej edycji Szlachetnej Paczki na terenie powiatu zgłoszonych zostało 99 potrzebujących rodzin. Do obdarowania zostało wytypowanych 78. Piętnastu wolontariuszy odwiedzało rodziny. – Pracę rozpoczęliśmy już we wrześniu. Najpierw poszukiwaliśmy rodzin, które można zgłosić, zwracaliśmy się do instytucji, w których mogliśmy znaleźć informację o rodzinach potrzebujących. Pytaliśmy m.in w ośrodkach pomocy społecznej czy szkołach – tłumaczy nam Liderka Szlachetnej Paczki z Jasła.
Szlachetna Paczka Jasło: Więcej potrzebujących
Po zgłoszeniu potrzebujących, wolontariusze odwiedzali takie rodziny kilka razy. Zapoznawali się z historiami, robili opisy, zgłaszali potrzeby, następnie oczekiwali na pojawienie się darczyńców. – Kiedy pojawia się darczyńca, wtedy rozpoczyna się współpraca z darczyńcą, podpowiadamy jakie rzeczy rodzina potrzebuje. Często darczyńcy mają więcej pieniędzy i chcą jakoś wzbogacić paczkę. Pojawia się dużo akcentów świątecznych i upominków prezentowych – opisuje A.Miśkowicz. Wśród tych 78 obdarowanych rodzin kilka otrzymało paczkę po raz kolejny.
W tym roku zgłoszono więcej potrzebujących niż rok wcześniej. Wolontariusze kwalifikowali rodziny na podstawie wielu kryteriów. – Jeśli w rodzinie doszło do jakiegoś zdarzenia losowego, a w minionych latach rodzina otrzymała paczkę, to staraliśmy się pomóc włączając rodzinę do programu. Dotarliśmy też w takie miejsca, gdzie jeszcze nie byliśmy – tłumaczy nam szefowa jasielskie Szlachetnej Paczki.
Pomogli mieszkańcy Krakowa
W tym roku większość z 78 paczek została przygotowana przez darczyńców z Krakowa. Dokładnie 48 z nich przyjechało w sobotę po godzinie 16 z krakowskiego magazynu do sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle („Chemik”). W rozwożeniu paczek pomogły jednostki ochotniczych straży pożarnych z gmin. Najwięcej paczek (22) trafiło do mieszkańców Jasła. – Otrzymaliśmy też pomoc od Burmistrza w transporcie darów – przekazała nam A.Miśkowicz.
Samotne, starsze, wielodzietne
W tym roku paczka trafiła do osób samotnych, starszych czy rodzin wielodzietnych. Były też rodziny, w których pojawiły się problemy zdrowotne. Każda z rodzin wiedziała, że otrzyma paczkę. Mimo to w niedzielne południe nie brakowało radości, wielu słów podziękowania i wzruszenia.
Paczki w tym roku były bardzo bogate. – Jedna z paczek była warta 20 tysięcy złotych. To był m.in. sprzęt AGD. Nie brakowało też nietypowych upominków, był m.in był voucher na prawo jazdy, na lekcję gry na gitarze dla dziecka. Ten voucher trafił do rodziny w której dziecko uczęszczało na lekcje gry na instrumencie, a teraz ze względu na trudną sytuację finansową, rodzice nie są w stanie pokryć kosztów nauki – podsumowuje Anna Miśkowicz.