Przez ostatnie miesiące w naszym szpitalu pracował młody lekarz z Jasła. Medyk otrzymywał stypendium ufundowane przez Zarząd Powiatu Jasielskiego w wysokości 1500 złotych miesięcznie. Po zakończonym stażu chciał tu pozostać i robić specjalizację z pediatrii, ale nie ma dla niego miejsca. Dlaczego?
– Ma wysoką punktację, świetne wyniki, ale oświadczył, że pójdzie pracować jako pediatra do Tarnowa lub Krakowa. Nie mamy na to wpływu. Będziemy od niego żądać zwrotu stypendium. Nie ma na to wpływu również szpital, bo specjalizacje załatwiane są centralnie w sposób elektroniczny. Jest to dla mnie niezrozumiałe, wymaga to jakichś zmian – oburzał się Adam Pawluś, starosta jasielski. W czym zatem tkwi problem?
Długa droga do specjalizacji
Młody lekarz po zakończeniu studiów medycznych i zdaniu pozytywnie egzaminu lekarskiego wybiera specjalizację, w której będzie się kształcił. Wiąże się to z tzw. rezydenturą, czyli opłacaną z budżetu państwa ścieżką rozwoju zawodowego. Dostanie się na wymarzony kierunek specjalizacji w upatrzonym szpitalu nie jest jednak takie proste. Pierwszym utrudnieniem jest ograniczona liczba miejsc dla rezydentów, które zwalniają się dopiero po zakończeniu rezydentury. Oznacza to, że – dla przykładu – jeśli w danym szpitalu są 4 miejsca na specjalizacji z kardiologii i w jednym roku zostaną obsadzone przez młodych lekarzy, to zostaną zwolnione dopiero po 4 lub 6 latach, w zależności od wybranej specjalizacji. Zatem dopiero po takim okresie kolejni młodzi lekarze będą mogli się starać o robienie specjalizacji z tej dziedziny w tym szpitalu.
Jakie specjalizacje są dostępne?
Lekarz, który po okresie poboru stypendium liczył, że pozostanie w jasielskim szpitalu na rezydenturze chce robić specjalizację z pediatrii. – Przyjmę go nawet dzisiaj, tylko musi wybrać taką specjalizację, na którą mam wolne miejsca akredytacyjne. Na pediatrii mamy 4 miejsca, wszystkie są zajęte – wyjaśnia nam Beata Trzop, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. I dodaje, że dopóki te osoby nie skończą specjalizacji, to szpital nie będzie miał wolnego miejsca na pediatrii. W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle są natomiast miejsca na specjalizację z psychiatrii, ginekologii, diabetologii, internie i ortopedii. Dyrektor Trzop podkreśla, że młodzi lekarze z reguły już na etapie studiów wiedzą, gdzie dostępne są dane specjalizacje. Obecnie w naszym szpitalu na rezydenturze jest ponad 20 młodych lekarzy.
Wojewoda rozdaje karty
Władze szpitala do końca roku zgłaszają do wojewody wnioski o przydzielenie miejsc dla rezydentów. Jednak to władze województwa decydują, czy dane miejsce zostaje przyznane. Pod uwagę biorą m.in. zapotrzebowanie na dane specjalizacje w województwie. Za kształcenie lekarzy płaci Ministerstwo Zdrowia. Szpital może też przyjąć lekarza na specjalizację w trybie tzw. pozarezydenckim, ale w tym przypadku cały koszt utrzymania lekarza ponosi szpital.