Jeszcze w sobotę w budynku Generatora Nauki w Jaśle czeka mnóstwo atrakcji. Są warsztaty z programowania z klaskami Lego, strefa wirtualnej rzeczywistości, gdzie można zasiąść za kierownicą samochodu rajdowego i odbyć spacer nad przepaścią. Na odwiedzających GEN czeka symulator lotu samolotem. Nie brakuje też fascynujących pokazów naukowych.
–Tegoroczny festiwal nauki ma nieco inną formułę niż dotychczas. Przede wszystkim po raz pierwszy zorganizowany został w Generatorze Nauki GEN. To miejsce dedykowane do tego typu wydarzeń. Inna jest też formuła, ze względu na to, że nie zaprosiliśmy firmy zewnętrznej, która zorganizowałaby nam ten festiwal, ale poprosiliśmy nasze jasielskie szkoły, a także koła naukowe funkcjonujące przy szkołach wyższych – mówił podczas rozpoczęcia Ryszard Pabian, Burmistrz Miasta Jasła.
– Nasz Instytut fizyki jądrowej Polskiej Akademii Nauk jest instytutem badawczym, mamy też część nauk, jeżeli chodzi o terapię protonową, więc leczymy ludzi, ale to jest tylko część naszej misji. Pozostałą częścią jest zachęcanie młodzieży, żeby interesowali się naukami ścisłymi i żeby czerpali z tego jak najwięcej przyjemności. Wtedy będą mogli przyjść do nas, pracować z nami, zostać naukowcami – powiedziała dr Katarzyna Mazurek z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
Podczas otwarcia imprezy pojawiła się przedstawicielka uczelni z Krosna. – Myślę, że takie inicjatywy, jakie dzieją się w Jaśle, w Krośnie, tylko przysłużą się do tego, że młodzież coraz bardziej będzie poznawać tajniki nauki i będzie się tą nauką cieszyć – zaznaczyła dr Agnieszka Woźniak, Prorektor ds. rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie.
Pozytywnego wrażenia z wysokiej frekwencji w pierwszym dniu Festiwalu nie krył kierownik Generatora Nauki. – Widzę wasze zaangażowanie, widzę wasze uśmiechy przy wykonywaniu doświadczeń i chciałbym, żebyście dzisiejszy i jutrzejszy dzień właśnie spędzili w takim radosnym, naukowym nastroju – mówił do zgromadzonych Krzysztof Haluch, kierownik Wydziału Generator Nauki GEN w Urzędzie Miasta.
Festiwal odbywa się w ramach przedsięwzięcia „Jasło Miasto Wiedzy”, które z kolei jest częścią wielkiego projektu „Jasło Moje Miasto, Mój Dom”. – Projekt ten jest finansowany z funduszy norweskich – zaznacza Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Jasła.
W Sali Audytoryjnej Generatora zagościło również Studenckie Koło Naukowe „MegaVolt”. Przygotowany przez studentów i doktorantów Politechniki Rzeszowskiej „Teatr wysokich napięć” zrobił olbrzymie wrażenie na wszystkich miłośnikach nauk przyrodniczych.
W sobotę będzie można przekonać się o tym, że nauka i dobry smak mają mnóstwo wspólnych mianowników. Drugiego dnia festiwalu odbędą się interaktywne pokazy kuchni molekularnej, łączące w sobie sztukę kulinarną i naukę. Dla gości festiwalu będzie to doskonała okazja do zasmakowania w niekonwencjonalnych daniach kuchni kreatywnej. Z pewnością znajdą się śmiałkowie, którzy zechcą skosztować lodów – „śliwka w czekoladzie” mrożonych ciekłym azotem.
W programie imprezy nie brakuje również oferty dla pasjonatów chemii. W sobotę z pokazami chemicznymi wystąpią studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Koło Naukowe Studentów Chemii „Esprit” ma spore doświadczenie w popularyzacji nauki, a każdy z prezentowanych przez koło pokazów dostarcza publiczności niezapomnianych wrażeń.