Paweł K., działacz Prawa i Sprawiedliwości z powiatu jasielskiego podejrzany jest m.in. o powoływanie się na wpływy, nakłanianie do składania fałszywych zeznań czy przywłaszczenie mienia. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Śląski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Mężczyzna został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne i trafił do aresztu, w którym spędził ponad 8 miesięcy.
Jak przekazano nam w Prokuraturze Krajowej, Paweł K. podejrzany jest m.in o powoływanie się na wpływy i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu sprawy w instytucji państwowej, czy zażądanie od pracownika Uzdrowiska w R. korzyści majątkowej w zamian za nadużycie przyznanych mu uprawnień. Śledczy z katowickiego wydziału Prokuratury Krajowej podejrzewają też, że Paweł K. miał nakłaniać inną osobę do udzielenia korzyści majątkowej osobie zatrudnionej w jednostce organizacyjnej wykonującą działalność gospodarczą i dysponującą środkami publicznymi. Paweł K. jest też podejrzany o nakłanianie do składania fałszywych zeznań, przywłaszczenie mienia Uzdrowiska w R. Na liście spraw, które są pod lupą prokuratury jest pomaganie w ukryciu rzeczy pochodzących z przestępstwa i nakłanianie innej osoby do wystawienia dokumentu poświadczającego nieprawdę.
W toku prowadzonego śledztwa, postanowieniem Sądu Rejonowego Katowice-Wschód z 4 sierpnia 2022 roku wobec podejrzanego zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. O zwolnienie Pawła K. z aresztu zabiegali prominentni politycy PiS-u. Pod poręczeniem społecznym podpisało się kilkanaście osób. Ich pismo nie przekonało jednak prokuratury, która kilkukrotnie wnioskowała do Sądu Rejonowego w Krośnie o przedłużenie aresztu.
Poręczenie majątkowe
Po ponad 8 miesiącach spędzonych w areszcie, 12 kwietnia 2023 roku prokurator uwzględnił wniosek obrońcy podejrzanego Pawła K. o zmianę środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. – Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 100 tysięcy złotych, dozoru Policji (stawienie w jednostce dwa razy w tygodniu). Paweł K. ma też zakaz kontaktowania się w sposób bezpośredni lub pośredni z osobami wymienionymi w postanowieniu, a także zakaz opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu – przekazał nam prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego Prokuratury Krajowej. W ostatnim czasie zmieniono Pawłowi K. obowiązki związane z policyjnym dozorem.
Pytamy w prokuraturze, jakie dalsze działania zaplanowano względem podejrzanego. – Z uwagi na dobro postępowania, planowane i wykonywane czynności procesowe na obecnym etapie nie udzielamy bliższych i szczegółowych informacji dotyczących śledztwa oraz jego przebiegu – zakończył przekazał prokurator K.Borchólski z Prokuratury Krajowej.
Od lat związany z PiS
Około 40-letni K. jest blisko związany z Prawem i Sprawiedliwością. Mężczyznę w lipcu 2021 r. wybrano spośród członków partii do Rady Politycznej PiS, która liczy 120 osób. Paweł K. do czasu aresztowania był asystentem społecznym posła Piotra Babinetza (PiS). Działał też aktywnie na terenie Gminy Kołaczyce. Ubiegał się o mandat radnego gminy, pełnił funkcję prezesa jednej z jednostek OSP. Był m.in. rzecznikiem prasowym Urzędu Miasta w Jaśle za czasów, kiedy burmistrzem była Maria Kurowska.
Przygotowując materiał prasowy przesłaliśmy do Pawła K. pytania dotyczące prokuratorskiego śledztwa. Zapytaliśmy m.in. czy przyznał się czynów, czy składał wyjaśnienia oraz kto zebrał 100 tysięcy złotych na jego poręczenie majątkowe. Mimo kilku dni oczekiwania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.