W sobotę (2 marca) od godzinie 9 rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli Związków Zawodowych z Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych oraz Związku Pielęgniarek Szpitala Specjalistycznego w Jaśle.
Przedmiotem spotkania była kwestia uznawania przez pracodawcę osiągniętego (czyli posiadanego) wykształcenia/kwalifikacji przez pielęgniarki i położne i ustalenie wynagrodzenia zasadniczego w oparciu te kwalifikacje. Wskazują na to przepisy ustawy z 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.
– W trakcie negocjacji ustalono, że uznane zostanie wykształcenie pielęgniarek i położnych, które do dnia 31 grudnia 2023 r. złożyły w administracji szpitala dokumentację potwierdzający uzyskany poziom kwalifikacji zawodowych. Jednocześnie w oparciu o posiadane wyksztalcenie od 1 stycznia 2024 r. ustalone zostanie wynagrodzenia zasadnicze – przekazała nam po spotkaniu Agnieszka Maksym, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.
Będą kolejne rozmowy
Prawo do najwyższego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w ustawie z 8 czerwca 2017 r. uzyskają pielęgniarki i położne legitymujące się tytułem magistra (pielęgniarstwa lub położnictwa) i specjalizacją. Zostaną one przyporządkowane do grupy 2., o ile legitymują się co najmniej 5 letnim stażem pracy w zawodzie.
Pielęgniarki i położne, które uzyskają wyższe kwalifikacje (uzyskają tytuł magistra lub/i specjalizację) po 31 grudnia 2024 r. , a przed 1 lipca 2025 r. będą mogły liczyć na wzrost wynagrodzeń zasadniczych od 1 lipca br. W tym celu zarówno związki zawodowe jak i pracodawca od maja rozpoczną rozmowy.
– Dzięki działaniom związków zawodowych duża liczba pielęgniarek i położnych uzyska w 2024 roku (od stycznia – z wyrównaniem w marcu) wynagrodzenie według posiadanego wykształcenia, o co zabiegano 2022 roku – czytamy w oświadczeniu Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.
Szpital zatrzyma kadrę
Szpital Specjalistyczny w Jaśle stał się jednym ze szpitali powiatowych na Podkarpaciu, w którym w pełni została zrealizowana ustawa z 8 czerwca 2017 r. w zakresie ustalenia wysokości wynagrodzenia zasadniczego w oparciu o posiadane kwalifikacje pielęgniarek i położnych. Związki Zawodowe liczą, że dzięki temu dyrekcja szpitala zatrzyma kadrę wysoko wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych, a także stanie się atrakcyjnym miejscem zatrudnienia.
Jeszcze w marcu pielęgniarki i położne mogą spodziewać się korzystanych zmian umów o pracę w zakresie wynagrodzeń zasadniczych oraz wypłaty wyrównania wynagrodzeń od stycznia. Następne w maju rozpoczną się rozmowy w celu ustalenia wynagrodzeń zasadniczych dla osób, które w pierwszym półroczu podniosły lub podniosą swoje kwalifikacje zawodowe.
Przedstawiciele Związków Zawodowych mają nadzieję, że ich argumenty przekonały zarówno Dyrekcję jak i Zarząd Powiatu. – Godziwie wynagradzany pracownik (pielęgniarka, położna) to pracownik związany ze szpitalem, z którym można myśleć o rozwoju jego działalności i liczyć na aktywne włączenie się w ten proces, a dobrze wykształcony – to bezpieczeństwo pacjentów – podsumowuje A.Maksym, Przewodnicząca Zakładowej Organizacji Związkowej Związku Pielęgniarek Operacyjnych i Anestezjologicznych.
Daty Redaktorze daty , bo pisze Pan o ustawie której jeszcze nie uchwalono …” Prawo do najwyższego wynagrodzenia zasadniczego przewidzianego w ustawie z 8 czerwca 2027 „… . Trzeba choć raz przeczytać co sie napisało ze zrozumieniem tekstu. Wtedy będzie OK.