Rozpoczęło się głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Lokale wyborcze w całym kraju są otwarte od godziny 7:00 do 21:00. Na kartach do głosowania znajduje się 13 kandydatów ubiegających się o najwyższy urząd w państwie.
Prawo do głosowania mają obywatele polscy, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 18 lat i są wpisani do rejestru wyborców. W tegorocznych wyborach uprawnionych do głosowania jest 28 943 594 osób.
Wyborcy głosują w przypisanych im obwodowych komisjach wyborczych. Adres swojego lokalu wyborczego można sprawdzić w Centralnym Rejestrze Wyborców lub kontaktując się z urzędem gminy.
Podczas pobierania karty wyborczej należy okazać dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty, paszport lub aplikację mObywatel. Na karcie do głosowania należy postawić znak „X” tylko przy nazwisku jednego kandydata. Postawienie znaku przy więcej niż jednym nazwisku lub brak znaku powoduje nieważność głosu.
Wyborcy przebywający poza miejscem zameldowania mogli wcześniej złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Osoby za granicą mogły dopisać się do spisu wyborców w odpowiednim konsulacie.
Pierwsze sondażowe wyniki (exit poll) zostaną ogłoszone po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 21:00. Oficjalne wyniki zostaną podane przez PKW po zakończeniu liczenia głosów.
Aby zwyciężyć w pierwszej turze, kandydat musi uzyskać ponad 50% ważnych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie osiągnie tego progu, druga tura wyborów odbędzie się 1 czerwca 2025 roku.
AKTUALIZACJA – Frekwencja na godz. 12
W wyborach prezydenckich na terenie powiatu jasielskiego frekwencja wyniosła 23,03%. Oznacza to, że spośród 85 177 uprawnionych do głosowania, karty wyborcze pobrało 19 617 osób.
Najwyższą frekwencję odnotowano w gminie Brzyska – 27,95%, gdzie spośród 5 027 uprawnionych do głosowania, do urn poszło 1 405 osób. Niewiele niższy wynik osiągnęła gmina Jasło (wiejska) z frekwencją 24,88% oraz gmina Dębowiec – 23,30%.
Najniższą frekwencję zanotowano w gminie Tarnowiec – zaledwie 19,67%. Niewiele wyższy wynik uzyskała gmina Skołyszyn – 21,36%.
Miasto Jasło, jako największa jednostka administracyjna w powiecie pod względem liczby uprawnionych do głosowania (25 442 osób), osiągnęło frekwencję na poziomie 22,52%, co również uplasowało je poniżej średniej powiatowej.

AKTUALIZACJA – Frekwencja na godz. 17
Do godziny 17:00 najwyższą frekwencję odnotowano w Gminie Kołaczyce – aż 52,89% uprawnionych oddało głos. Niewiele niższa frekwencja była w Gminie Brzyska (52,66%) i Gminie Jasło (52,13%).
Na drugim biegunie znajduje się Gmina Krempna, gdzie zagłosowało 44,85% wyborców – najniższy wynik w powiecie. Również frekwencja w Mieście Jasło (48,50%) oraz Gminie Osiek Jasielski (48,49%) była poniżej średniego poziomu dla regionu.

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.