W terenie, gdzie nie ma gminnej sieci kanalizacyjnej na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek utrzymania czystości i porządku poprzez gromadzenie nieczystości ciekłych w zbiorniku bezodpływowym lub w przydomowej oczyszczalni. Władze gm. Kołaczyce rozpoczynają kontrolę częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych oraz osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków.
Urzędnicy będą też sprawdzać umowy na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Kołaczyce.
– Osoby które nie mają jeszcze podpisanych umów na opróżnianie zbiorników bezodpływowych lub osadników z przydomowych oczyszczalni ścieków powinny to uczynić niezwłocznie z podmiotami posiadającymi zezwolenie Burmistrza Kołaczyc na odbiór nieczystości płynnych – informuje kołaczycki urząd. Firmy, które posiadają zezwolenie burmistrza na pompowanie i odbiór szamb to Zakład Gospodarki Komunalnej w Kołaczycach i spółka komandytowa WC Serwis z Zabrza.
Jak informują urzędnicy kontrola wśród mieszkańców będzie polegała na sprawdzeniu zawartej umowy z przedsiębiorcą. Urzędnicy będą też chcieli zobaczyć dowody potwierdzające uiszczanie opłat za tę usługę (rachunki, faktury vat). Posiadane rachunki muszą potwierdzać regularność wywozu szamba.
W przypadku posiadania przydomowych oczyszczalni ścieków, należy pamiętać o obowiązku pozbywania się osadów ściekowych. Musi to być również odpowiednio udokumentowane, tj. poprzez podpisanie umowy na wywóz osadów ściekowych oraz posiadanie dowodów uiszczania opłaty za usługę.
Burmistrz jest zobowiązany do kontroli wszystkich istniejących zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków co najmniej raz na dwa lata. – Niedopuszczalne jest, by ścieki z budynków mieszkalnych były gromadzone i wywożone wspólnie z gnojówką lub gnojowicą na grunty rolne – czytamy w komunikacie UG Kołaczyce.
Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach przewiduje kary grzywny m. in. dla osób utrudniających przeprowadzanie kontroli. Będą też kary dla osób nieprzestrzegających obowiązków regularnego opróżniania szamb. Kwota grzywny może wynieść nawet 5 tysięcy złotych.