Początkiem czerwca służby ochrony środowiska zostały postawione na nogi. Do Jasła ściągnięto specjalistyczną grupę chemiczną straży pożarnej z Leżajska. Organy zostały zawiadomione o zanieczyszczeniu terenu w Jaśle przy ulicy Polnej. Inspektorzy pobrali próbki cieczy do badań.
Do zdarzenia doszło 7 czerwca. Rozlewisko o wymiarach 4×15 m zauważono na terenie przylegającym do wału w okolicy ulicy Polnej w Jaśle. Jednostka Ratowniczo – Gaśnicza KP PSP Jasło przepompowała zanieczyszczenia z terenu do 2 zbiorników w ilości około 1300 litrów. Teren został zabezpieczony taśmą.
Pracownik CLB GIOŚ Oddział Rzeszów dokonał poboru prób gleby i cieczy z zastoiska do badań laboratoryjnych. Wyniki badań będą znane po przeprowadzeniu analiz. Inspektorzy ochrony środowiska otrzymali wyniki z Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. – Sprawozdanie z badań, pobranych w dniu 8 czerwca 2024 r. próbek gleby oraz ścieków przekazane zostało Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, do ewentualnego służbowego wykorzystania, w ramach prowadzonych czynności mających na celu zobowiązanie podmiotu odpowiedzialnego, do podjęcia działań w celu doprowadzenia miejsca zdarzenia do stanu pierwotnego – przekazała nam Aldona Krochmal – Kosiba, Kierownik Delegatury WIOŚ w Jaśle.
Wyniki badań laboratoryjnych pobranych próbek gleby oraz ścieków wykazały, że wartość odczynu pH badanej próbki gleby w odniesieniu do przedziałów odczynu gleb wskazuje na glebę o charakterze zasadowym. – Natomiast bardzo duża zawartości substancji organicznych: biochemicznego zapotrzebowania tlenu (BZT5) oraz chemicznego zapotrzebowania tlenu (SP-ChZT) w badanej próbce ścieków wskazuje na wysoko obciążone ścieki z przemysłu spożywczego – poinformowała nas szefowa Delegatury WIOŚ w Jaśle.
Lepiej nie ośmieszali byście się,takimi głupimi wypisami, idioci
Lepiej nie ośmieszali byście się,takimi głupimi wypisami, idioci