- Pomysł nadania imienia szkole, zrodził się kilkanaście lat temu, kiedy istniało jeszcze gimnazjum. Wówczas najczęściej pojawiała się postać Kazimierza Pułaskiego i Marii Konopnickiej – wspomina Urszula Miśkowicz, dyrektor Szkoły Podstawowej z Krempnej. Placówka na patrona wybrała Kazimierza Pułaskiego. Szkoła zakupiła też sztandar, ale koszt zakupu przewyższa możliwości placówki oraz Rady Rodziców. Społeczność szkolna liczy na wsparcie.
Działania związane z nadaniem imienia i sztandaru rozpoczęły się jeszcze w październiku ubiegłego roku. – Po spotkaniu z Radą Rodziców i Radą Uczniów opracowano procedurę wyboru patrona – opisuje dyr. Miśkowicz. Na szali były dwa imiona: Pułaskiego i Wojsk Ochrony Pogranicza. – Wybrano Kazimierza Pułaskiego, odstąpiono od dalszej części procedury. Nie trzeba było głosować, bo wszystkie organy jednogłośnie wybrały właśnie tego patrona. Podjęto dalsze kroki: zbiórkę pieniędzy oraz zakup sztandaru
Kazimierz Pułaski – bohater dwóch narodów
Kazimierz Pułaski żył zaledwie 34 lata, ale zdążył zostać bohaterem dwóch narodów, Polski i Stanów Zjednoczonych. – Pozostało nam wiele cennych drogowskazów, którymi warto się w życiu kierować. Myślę tutaj o wierze, o sile, odwadze, męstwie, honorze i przede wszystkim o umiłowaniu Ojczyzny. Wybierając patrona naszej szkoły kierowaliśmy się tym, żeby była to osoba związana także z naszym terenem. Kazimierz Pułaski był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej, która miała tutaj obóz warowny w Grabiu w gminie Krempna. Walczyli tutaj na terenie naszej gminy: była potyczka w Grabiu i w Świerzowej Ruskiej – opisuje Wiesław Kmiecik.
Prośba o wsparcie
6 czerwca odbędzie się nadanie imienia w szkole i uroczyste przekazanie sztandaru. Pieniądze na sztandar władze placówki wraz z Radą Rodziców zbierały samodzielnie. Koszt sztandaru to ponad 10 tysięcy złotych. – To przekracza możliwości Rady Rodziców i naszej szkoły. Dlatego zwracamy się do wszystkich o wsparcie finansowe. Wasza pomoc pozwoli spełnić marzenia naszych dzieci i sprawi, że dołożycie nitkę do tego sztandaru – zaznacza W.Kmiecik. Osoba, która przekaże największą kwotę otrzyma dwa albumy: Magurskiego Parku Narodowego oraz Parku Gorce.
Szkoła Podstawowa w Krempnej, to jedyna placówka oświatowa na terenie gminy. – Jesteśmy małą społecznością. Naszych dzieci w szkole tutaj jest zaledwie setka. Sztandar to dla nas istotna sprawa. Chcemy mieć coś takiego, co będzie nas jednoczyć, spajać. Dobrze jest przypominać sobie, od czasu do czasu, a najlepiej stale w jakich wartościach chcemy wychowywać nasze dzieci. Chcemy, aby wartości takie jak miłość, tolerancja, patriotyzm były na stale obecne w naszych życiach i aby nam pomagały kształtować takie postawy właśnie wśród naszej młodzieży, która jest przyszłością naszej niewielkiej i kurczącej się społeczności – opisuje Agnieszka Suska, z Rady Rodziców.
Duża ilość pracy organizacyjnej
Ona sama jest nową mieszkanką gminy. Przeprowadziła się tutaj niespełna rok temu. Suska tłumaczy, że rada rodziców szkoły w Krempnej składa się z zaledwie ośmiu osób. – W związku z czym dosyć duża ilość pracy organizacyjnej związana z tym przedsięwzięciem, rozłożyła się na stosunkowo niewielką liczbę osób. Największym wyzwaniem, było pozyskanie odpowiedniej ilości środków finansowych – opisuje członkini Rady Rodziców. Rodzice nie tylko proszą o wsparcie, ale też działają we własnym zakresie m.in. rozprowadzając cegiełki.
Każdy, kto miałby ochotę wesprzeć zakup sztandaru może dokonać wpłaty na nr konta: Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Krempnej nr konta – 37 8636 1015 3004 1601 0350 0001 ( z dopiskiem: sztandar szkoły w tytule przelewu)
Program uroczystości nadania Szkole Podstawowej w Zespole Szkół w Krempnej
- Spotkanie przed szkołą: godz. 9
- Uroczysty przemarsz do kościoła: godz. 9.15
- Msza Święta z uroczystym poświęceniem sztandaru szkoły: godz. 9.30
- Po zakończeniu Mszy Świętej przemarsz do sali widowiskowej UG Krempna: 10.30
- Uroczystości w sali widowiskowej UG Krempna): 10.45
przekazanie sztandaru szkoły społeczności szkolnej;
prezentacja sztandaru;
ślubowanie przedstawicieli społeczności szkolnej na sztandar;
przemówienie dyrektora szkoły oraz zaproszonych gości;
część artystyczna przygotowana przez uczniów szkoły.
Przejście do szkoły:
prezentacja wystawy poświęconej patronowi,
wpisy do pamiątkowej księgi.