Niskopodłogowe autobusy elektryczne, z internetem i biletomatem na pokładzie. Miasto Jasło ogłosiło przetarg na zakup 6 sztuk pojazdów. Inwestycja jest realizowana w ramach projektu „Zielony transport publiczny w Jaśle”. Program jest finansowany z kasy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Autobusy będą wykorzystywane do obsługi linii (lub wybranych kursów linii) komunikacji miejskiej nr 1 2 3 4 5 6, które funkcjonują w granicach administracyjnych miasta. Jednak władze Jasła nie wykluczają obsługi innych linii na terenie miasta. Pojazdy, które mają trafić do floty spółki MKS Jasło muszą mieć baterię, która pozwoli przejechać minimum 200 kilometrów.
Autobusy elektryczne będą z ładowarkami i internetem
Pojazdy mają mieć nie więcej jak 10 metrów długości. Na pokładzie będą mogły pomieścić minimum 45 pasażerów, w tym minimum 18 miejsc siedzących. Producent wyposaży pojazdy w klimatyzację. Wewnątrz powinna być zatoka do przewożenia wózka dziecięcego oraz inwalidzkiego. W przestrzeni pasażerskiej będzie 6 podwójnych portów USB min. 3.0 typ A i C oraz router Wi-Fi zapewniający pasażerom dostęp do Internetu. W środku pojazdu mają być 3 kamery obejmujące część pasażerską. Oprócz tego będzie rozbudowany system informacji pasażerskiej wraz z tablicami informującymi o przystankach. Dodatkowo na pokładzie pojawi się biletomat, w którym będzie można zakupić bilet za pomocą gotówki, a także karty płatniczej.
Jak będą ładowane autobusy elektryczne dostarczone do Jasła? Władze miasta preferują ładowarkę o łącznej mocy min. 20 kW, zapewniająca naładowanie baterii autobusu z gniazda trójfazowego 400V, 32A. Ile będzie trwało ładowanie? Ładowarka o mocy 80 kW będzie ładować autobus nie dłużej jak 2 godziny 45minut. Natomiast ładowarka z mocą 40 kW ładowanie ma trwać maksymalnie 5 godzin 30 minut.
Rok czasu na dostarczenie
Autobusy będą miały funkcję ograniczenia prędkości do 70 km/h. Ponadto pojazdy będą z opcją odzysku energii elektrycznej podczas hamowania autobusu dla potrzeb ładowania magazynu energii.
Władze Jasła na oferty od producentów oczekują do 5 lutego. Autobusy zgodnie z zapisami z przetargu trafią od producenta do roku od podpisania umowy. Na zadanie „Zielony transport publiczny w Jaśle” miasto otrzymało 11,3 mln zł dofinansowania, a także pożyczkę w wysokości 3,2 mln zł. Oprócz autobusów do Jasła trafią 3 dwustanowiskowe ładowarki.