W ubiegłym roku podczas akcji transportu uchodźców z Ukrainy wykoleił się pociąg, który miał przejechać od granicy do Krakowa przez Jasło. Postępowanie w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym w Ustjanowej Dolnej prowadziła Prokuratura Okręgowa w Krośnie.
Do zdarzenia doszło 3 marca 2022 r. w Ustajanowej Dolnej. Linia, po której poruszał się pociąg Polregio nie była użytkowana od 12 lat. Zanim puszczono pociąg z uchodźcami władze PKP w trybie ekspresowym próbowały przywrócić jezdność starych torów.
#Podkarpacie. Ostatnie kolejowe prace do uruchomienia połączenia na nieeksploatowanym od 12 lat odc. #Uherce –#Krościenko -granica państwa. @PKP_PLK_SA dziś do południa skończą prace i wykonają odbiory by umożliwić dodatkowe połączenie kolejowe pomiędzy Polską a granicą z Ukrainą pic.twitter.com/t1kzlY7Se1
— PKP PLK SA (@PKP_PLK_SA) March 3, 2022
Po tym, jak doszło do wykolejenia, na miejsce skierowano zastępczy tabor z Zagórza oraz autobusy, do których przesiedli się uchodźcy. Żaden z pasażerów nie został ranny. Ostatecznie uciekinierzy przed rosyjską agresją dotarli do Tarnowa około godziny 23. Pociągiem POLREGIO podróżowało ponad 250 osób, którzy byli uchodźcami wojennymi z Ukrainy.
Śledztwo w sprawie wykolejenia wszczęła Prokuratura Okręgowa w Krośnie. Śledczy prowadzili dochodzenie z artykułu 174 par. 1 Kodeksu Karnego, który mówi, że „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”
– W dniu 3 listopada 2023 roku umorzono śledztwo w tej sprawie, przyjmując za podstawę art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k. („czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego albo ustawa stanowi, że sprawca nie popełnia przestępstwa”) – przekazał Hubert Ohar, Prokurator Prokuratury Okręgowej w Krośnie.
Pokrzywdzeni mają prawo odwołać się od decyzji śledczych na postanowienie o umorzeniu śledztwa w terminie do 7 dni. – Wniosek złożony po tym terminie nie zostanie uwzględniony – informuje prok. H.Ohar.