Dokładnie od 3287 dni (9 lat) Ryszard Pabian pełni funkcję burmistrza Jasła. W dniu 6 grudnia 2014 roku, w sobotę, w sali Jasielskiego Domu Kultury odbyło się zaprzysiężenie. – Po raz pierwszy stoję przed Państwem jako burmistrz Jasła. Nie ukrywam, że postrzegam to jako olbrzymie wyróżnienie i zaszczyt. Mam jednocześnie świadomość, że to ogromna odpowiedzialność, a także dowód oczekiwań ze strony mieszkańców Jasła. To dzięki ich głosom obejmuję tę funkcję zastępując poprzedniego burmistrza – mówił podczas uroczystej sesji Rady Miasta Jasła nowy burmistrz.
W 2014 roku Pabian startował do walki o fotel burmistrza z Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. W pierwszej turze zmierzył się z pięcioma kandydatami. Startowali wówczas: Leszek Garbacik z KW Nowa Prawica (495 głosów), Elwira Musiałowicz-Czech KW Platforma Obywatelska (1828 głosów), Andrzej Czernecki KWW „Jaślanie” (4983 głosy), Stanisław Grzywacz KWW Stanisław Grzywacz Jasło Bez Fotoradarów (373 głosów) i Tadeusz Górczyk z KWW Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami (1096 głosów).
Pierwsza tura nie dała rozstrzygnięcia i w drugim starciu stanęli obok siebie Czernecki i Pabian. Kandydat „Jaślan” ubiegał się o reelekcję. Dla Pabiana był to debiut. W drugiej turze do urn ruszyło 37,15 proc. uprawnionych. Zdecydowana większość – ponad 57 proc. poparła Ryszarda Pabiana (otrzymał 6346 głos), którego wsparcia udzieliła trzecia po pierwszej turze Musiałowicz-Czech. Na Czerneckiego zagłosowało wówczas 4769 mieszkańców Jasła.
„Mniej słów, więcej konkretnej pracy”
W swoim inauguracyjnym przemówieniu nowy burmistrz nie odżegnywał się od pomysłów poprzednika. Pabian obiecał kontynuację dobrych pomysłów. – Zapewniam, że wszystkie – korzystne dla miasta Jasła – będą realizowane. Ci, którzy znają mnie bliżej wiedzą, że jest to zgodne z moim charakterem: mniej słów, więcej konkretnej pracy. Najważniejsze z tych działań to współpraca z przedsiębiorcami, gdyż miejsca pracy są podstawą rozwoju miasta Jasła – mówił Ryszard Pabian.
W dalszej części przemówienia nowy burmistrz podkreślił, że już w najbliższym czasie czeka go podjęcie ważnej decyzji, jaką było pozyskanie funduszy na modernizację Jasielskiego Domu Kultury. – Jest tylko jeden problem: na realizację projektu mamy bardzo mało czasu, bo do września przyszłego roku. Ale jednocześnie może to dobry znak, że mam okazję zaczynać pracę od realizacji projektu, nad którym pracowałem przed rozstaniem się z Urzędem Miasta Jasła. Oprócz dobrze przygotowanych projektów potrzebna jest jeszcze odrobina szczęścia. Wierzę, że będzie mi ono dopisywało – zaznaczył szef miasta.
R.Pabian: służyć najlepiej, jak potrafię
Nowo wybrany burmistrz podczas swojej kampanii wielokrotnie podkreślał o woli współpracy ze wszystkimi, którzy chcą pracować na rzecz Jasła. – To jednocześnie deklaracja, że będę mieszkańcom służyć najlepiej jak potrafię. Co ważne wiem, że mogę liczyć na pomoc naszych parlamentarzystów oraz samorządu województwa. Ten czas musimy wykorzystać, aby stał się okresem wielu dobrych zmian w naszym mieście. Nie ustanę w tych staraniach i o to samo proszę Państwa radnych, za co z góry dziękuję – powiedział kończąc swoje przemówienie.
Ustępujący burmistrz podkreślił, że praca dla Jasła to ogromny zaszczyt. – To był wielki honor i wielka satysfakcja, że mogłem służyć miastu Jasłu. Dziękuję za te prawie trzynaście i pół roku pracy dla Jasła – podkreślał Andrzej Czernecki.
Gratulacje Ryszardowi Pabianowi złożyła również burmistrz Jasła w latach 2006-2010 Maria Kurowska, a w 2014 roku wicemarszałek województwa podkarpackiego. – Ryszard Pabian był moim zastępcą, na którym nigdy się nie zawiodłam i któremu mogłam w pełni zaufać. To jest wielki komfort pracy, gdy się ma takiego współpracownika. Myślę, że sama nie wymyśliłabym takiego scenariusza jaki jest w tej chwili – powiedziała podczas zaprzysiężenia Kurowska.
Założenia programu wyborczego
Pabian w 2014 roku do wyborów stanął z hasłem „Słuchać mieszkańców, służyć miastu”. 57-letni wówczas inżynier na czterostronicowej ulotce zaprezentował siebie, swój program oraz drużynę radnych, którzy z jego komitetu startowali do rady miasta. Program skupił na 4 punktach: dialog ze społeczeństwem, infrastruktura, oświata – kultura – sport oraz rozwój gospodarczy i polityka inwestycyjna.
Wszyscy decydują o mieście
Pabian w swoim programie wyborczym napisał, że „miasto jest naszym wspólnym dobrem”. Zaznaczył, że chciałby słuchać głosu mieszkańców, przedsiębiorców i inwestorów. Zapewniał, że nikt nie będzie tygodniami czekał na spotkanie z burmistrzem. Obiecał wprowadzenie budżetu obywatelskiego oraz budżetu, którym mogłaby dysponować Młodzieżowa Rada Miejska.
Liczne obietnice drogowe
W 2014 roku Pabian zapisał w wyborczej ulotce, że chciałby zbudować połączenia komunikacyjne między rondem Solidarności, a ulicą Piłsudskiego oraz rondem na ulicy Floriańskiej i rondem na Wojska Polskiego i Jana z Dukli. Czytamy też, że chciałby zintensyfikować działania mające na celu budowę ronda na skrzyżowaniu ulic 3 Maja i Wojska Polskiego. Planował też budowę północnej obwodnicy miasta. Zapewniał o ścisłej współpracy z powiatem, samorządem województwa oraz GDDKiA. Obiecał rozwiązanie problemu odprowadzania wód opadowych w zlewni potoku Warzyckiego i rowów przy ulicy Dobrzańskiego, Łukasiewicza i Krakowskiej. – Zamierzam sfinalizować budowę ścieżek i tras rowerowych – czytamy w broszurze wyborczej z 2014 roku.
Współpraca, modernizacja, system wsparcia
W planie miał stworzenie systemu wsparcia dla uzdolnionej młodzieży oraz stworzenie oferty zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży. Ryszard Pabian w 2014 roku zapewniał o modernizacji Jasielskiego Domu Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Planował aktywizację osiedlowych domów kultury oraz współpracę ze środowiskiem jasielskich twórców i artystów. Obiecywał też zaangażowanie w działalność sportową. – Przywrócenie właściwej formy funkcjonowania MOSiR poprzez poszerzenie oferty masowych imprez sportowych dla wszystkich grup wiekowych funkcjonujących na terenie Jasła. Współpraca z klubami z terenu Jasła, czy stypendia burmistrza za wyniki sportowe – czytamy w ulotce wyborczej R.Pabiana. W programie wyborczym zapisał też stworzenie klas sportowych.
Rozwój gospodarczy
W punkcie dotyczącym gospodarki i polityki inwestycyjnej burmistrz planował wdrożenie programu ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Postulował stworzenie profesjonalnej oferty dla inwestorów, przygotowanie terenów pod inwestycje. Obiecywał współpracę z Powiatowym Urzędem Pracy i organizacjami przedsiębiorców. Wśród punktów programu wyborczego R.Pabiana czytamy też o tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego oraz o szerokiej promocji miasta.