Duży sukces uczniów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych z Jasła. Wiktoria Malikowska i Klaudia Głowacka zajęły drugie miejsce, a Kinga Kluza i Julia Klocek trzecie. Dziewczyny walczyły w ogólnopolskich Mistrzostwach Polski Uczniów Cukierniczych Expo Sweet 2025 w Warszawie. – To ogromny sukces – podkreśla Justyna Cyran, wicedyrektor ZSUiS w Jaśle.
Rywalizacja, która rozpoczęła się już w listopadzie ubiegłego roku, zgromadziła młodych cukierników z całej Polski. Temat przewodni – 1000-lecie Korony Polskiej – stanowił niemałe wyzwanie. Spośród ponad 30 zgłoszonych prac jury wybrało osiem najlepszych, w tym dwie reprezentujące Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.

Dwa torty, sześć deserów
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu dwóch tortów o takich samych smakach – jeden przeznaczony do degustacji, ważący od 800 do 1200 g, a drugi jedynie do ozdobienia ręcznie wykonanymi, jadalnymi dekoracjami. – Dodatkowo każda drużyna musiała przygotować sześć identycznych deserów, które miały zachwycić zarówno wyglądem, jak i smakiem. Podczas pracy na stanowisku uczennice musiały nie tylko precyzyjnie wykonywać swoje zadania, ale również odpowiadać na pytania jury dotyczące technik, składników i procesu przygotowywania wyrobów – tłumaczy Patrycja Janusz.
Do finału dostały się dwie drużyny – Wiktoria Malikowska i Klaudia Głowacka ze szkoły branżowej I stopnia pod opieką nauczycielki Marty Mikrut oraz Kinga Kluza i Julia Klocek z technikum technologii żywności, przygotowywane przez Patrycję Janusz.

– Nasza szkoła zgłosiła dwa torty i obydwa torty przeszły eliminacje – opisuje Marta Mikrut, nauczycielka zespołu ze szkoły branżowej. Projekty, które trafiły do konkursowego jury były przygotowywane w szkolnych pracowniach. Marta Mikrut tłumaczy, że przygotowanie do konkursu polegało na ćwiczeniach i licznych uzgodnieniach kompozycji tortu, dobraniu odpowiednich smaków. – Nigdzie wcześniej nikt nie robił tortów o takiej tematyce, stworzenie kompozycji nawiązującej do tematyki konkursu było sporym wyzwaniem – podkreśla M.Mikrut.

Przygotowania do konkursu ruszyły miesiąc wcześniej. – Było stresująco, ale dzięki naszemu wsparciu dążyły do celu i się nie poddawały. To jest bardzo ważne, żeby mimo niepowodzeń, wytrwać do końca – zaznacza Patrycja Janusz. Drużyny w czasie konkursu miały trzy godziny na przygotowanie 2 tortów i 5 deserków. – To było naprawdę bardzo trudne, żeby zmieścić się w tych trzech godzinach – podkreśla Patrycja.
Kiedy przewodniczący jury ogłosił wyniki, emocje sięgnęły zenitu. Trzecie miejsce przypadło Kindze Kluzie i Julii Klocek, które nie kryły radości. Dziewczęta, zaskoczone swoim sukcesem, skakały ze szczęścia, nie mogąc uwierzyć, że udało im się stanąć na podium.

Talent i determinacja
Ale to nie koniec niespodzianek! Chwilę później okazało się, że drugie miejsce również przypadło ich szkole. Nagrodę zdobyły ich koleżanki ze szkoły branżowej, co wywołało jeszcze większe wzruszenie i łzy radości. Dumna drużyna mogła świętować ten wyjątkowy triumf, który był efektem ciężkiej pracy, poświęcenia i zaangażowania.
Za sukcesem uczennic stoi nie tylko ich talent i determinacja, ale także ogromne wsparcie nauczycieli. To oni pomagali w przygotowaniach, motywowali do działania i inspirowali do osiągania jak najlepszych wyników. Wielogodzinne ćwiczenia, doskonalenie umiejętności i wzajemna mobilizacja zaowocowały spektakularnym wynikiem.

– Wierzyłyśmy od samego początku, że jakieś miejsce uda nam się wywalczyć – powiedziała nam Julia Klocek, uczennica technikum technologii żywności. To dla dziewczyn z technikum pierwszy taki sukces. – I mam nadzieję, że nie ostatni – dodaje Julia.
Dziewczyny przygotowały tort w tematyce Tysiąclecie Korony Polskiej, biszkopt wykonałyśmy czekoladowy z skórką pomarańczową, mus marcepanowy, chrupka o smaku śliwki w czekoladzie z rumem, całość była pokryta zamszem w kolorze butelkowej zieleni.
Z kolei deser był wegańsko-bezglutenowy. – W skład wchodził korpus czekoladowo-migdałowy. Następnie był mus różano-malinowy i delikatna subtelna panna cotta o smaku matcha. Całość była podana na czarnym kamieniu który ozdobiłyśmy puree malinowym, kremem kokosowym, świeżą malina i miętą oraz płatkami róż – opisuje Wiktoria Malikowska.

Trzecie podium
Uczniowie Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych z Jasła już po raz czwarty brali udział w Sweet Expo. Z trzech edycji wrócili z medalami. – Oprócz konkursu Expo Sweet, mamy uczennicę, która jest zgłoszona do innego konkursu cukierniczego. Karolina Data jedzie na zawody do Wrocławia w kwietniu – wymienia wicedyrektor Justyna Cyran. W jasielskiej „Dwójce” kształci się nie tylko cukierników, ale też fryzjerów, mechaników samochodowych, lakierników, ślusarzy, stolarzy czy technikum stylizacji.

Na konkurs Expo Sweet Mistrzostwa Polski Szkół Cukierniczych pojechały nie tylko zawodniczki ale również wybraliśmy się z załogą, która dopingowała nasze uczestniczki. Byli to uczniowie klasy pierwszej technikum technologii żywności i klimatyzacji, którzy to podnosili atmosferę waleczną. Uczniowie założyli też strój historyczny, który nawiązywał do tematu pracy konkursowej.
– Dzięki nim atmosfera konkursu była jeszcze bardziej wyjątkowa, a nasza reprezentacja mogła poczuć się jak prawdziwi mistrzowie na królewskim dworze – podsumowuje nauczycielka Patrycja Janusz.
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy.