Premier Donald Tusk ogłosił, że wybory samorządowe zostaną przeprowadzone 7 kwietnia. Sprawdziliśmy, kto powalczy o fotel burmistrza Jasła.
Na mieście słychać o kilku nazwiskach. Czy wszyscy potwierdzają swój start w wyborach? Na początku wyborczego maratonu porozmawialiśmy z osobami, które typowane są do walki o władze w Jaśle. Obecny włodarz miasta zapowiedział, że nie wystartuje w tegorocznych wyborach. Ryszard Pabian jest burmistrzem drugą kadencję. We władzach miasta pracował też za czasów, kiedy burmistrzem była Maria Kurowska. Pełnił wtedy funkcję zastępcy miasta.
Na kogo postawi klub „Jaślanie”?
W poprzednich wyborach w drugiej turze Ryszard Pabian spotkał się z Andrzejem Czerneckim, który startował z Komitetu Wyborczego „Jaślanie”. Czy w tegorocznych wyborach klub „Jaślanie” postawi na Czerneckiego? Co o swojej kandydaturze powiedział 61-letni obecny radny miasta i Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Dorzecza Wisłoki? – Są rożnego rodzaju zachęty żebym startował, z mojej strony nie ma decyzji – powiedział nam A.Czernecki.
Czy zatem klub, któremu szefuje radny Krzysztof Czeluśniak postawi na kogoś innego? Może kandydatem na burmistrza będzie jeden z najdłużej urzędujących radnych, Krzysztof Czeluśniak? – Wystawimy najlepszego z możliwych. Po to jest demokracja, żeby nie wybierać szyldów partyjnych czy desantu z ościennych miast – zapewnia nas Czeluśniak.
Zaznacza, że oprócz wyboru burmistrza ważne są też kandydatury do rady miasta. – Uważam, że król będzie silny, jeśli będzie miał silne wojsko – mówi radny z klubu „Jaślanie”. Zapewnia nas, że listy do rady miasta są wypełnione pracowitymi i zaangażowanymi w rozwój Jasła osobami. Kiedy poznamy nazwiska? – Proszę poczekać do piątku – ucina szef „Jaślan”. Czeluśniak nie ukrywa, że na listy „Jaślan” chce wejść tak wiele osób, że klub nie wyklucza wystawienia listy do powiatu. – Słuchamy co mówią mieszkańcy i zawsze staraliśmy się dla nich działać – zapewnia radny K.Czeluśniak. I na koniec dodaje, że jego zdaniem tegoroczne wybory na burmistrza zakończą się na pierwszej turze.
„To nie ten moment”
Wśród potencjalnych osób, które mogą ruszyć w szranki o fotel burmistrza przewija się nazwisko radnej Agnieszki Sobczyk. 33-latka weszła do rady miasta po tym jak z mandatu zrezygnowała Izabela Jankowska – Zawada. – To jeszcze nie ten moment w życiu, żeby się sprawdzać na burmistrza – ucina spekulacje najmłodsza miejska radna. Zaznacza, że jej marzeniem jest dalej pracować dla Miasta Jasła. – O to chciałabym się starać. Nie wiem czy do samorządu miejskiego, czy do Rady Powiatu Jasielskiego. Jeśli mieszkańcy zechcą mnie wesprzeć i widzieli przez lata moją pracę – to z radością będę się tutaj realizować dla lokalnej społeczności – przekazała nam radna A.Sobczyk.
Jan Pierzchała: Czekam na termin wyborów
Wśród nazwisk wymienianych w kontekście startu w tegorocznych wyborach samorządowych mówi się o radnym Janie Pierzchale. – Czekam na oficjalne ogłoszenie terminu wyborów – komentuje krótko Pierzchała. 68-letni emerytowany policjant w ostatnich wyborach do rady miasta zdobył ponad pół tysiąca głosów. Startował wówczas z komitetu „Jaślanie”. Czy zdecyduje się na odłączenie od klubu i start z własnego komitetu? A może to na niego postawią „Jaślanie”? Dowiemy się w najbliższych tygodniach.
Radny PiS zapowiedział start
Swój start w kwietniowych wyborach zapowiedział obecny radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego. 44-letni Wojciech Zając jest po raz drugi radnym w sejmiku. W latach 2010 – 2014 był w radzie powiatu jasielskiego. – To, jakie będzie Jasło zależy wyłącznie od nas. Zapraszam do współpracy każdego. Bądźcie aktywni w swoich środowiskach, organizujcie się wokół ważnych spraw – informuje z plakatu, który trafił do mediów społecznościowych Wojciech Zając. Na koniec prosi o wsparcie. – Wygrajmy te wybory razem! – kończy.
Adam Kostrząb: Praca na rzecz mieszkańców
Wśród nazwisk potencjalnych kandydatów przewija się Adam Kostrząb. 39-letni zastępca burmistrza Brzostku od 8 lat zdobywa doświadczenie w zarządzaniu samorządem. – Nie podjąłem jeszcze finalnej decyzji. Nie ukrywam, że o tym myślę, zastanawiam się – powiedział nam Kostrząb. Chociaż urodził się w Nowym Żmigrodzie, to od lat związany jest z Jasłem. – Tutaj chodziłem do szkoły, pracowałem przez długie lata w Starostwie Powiatowym (gdzie przeszedłem wszystkie szczeble od stażysty do inspektora) – wymienia. Zaznacza, że jest apolityczny.
W Gminie Brzostek Adam Kostrząb odpowiada za inwestycje, zagospodarowanie przestrzenne, mienie komunalne oraz pozyskiwanie funduszy zewnętrznych- Uważam, że samorząd jest dla mieszkańców, a nie dla partyjnych rozgrywek. Partyjna polityka mnie nie interesuje. Mieszkaniec – podatnik jest naszym pracodawcą i samorząd jest od tego, by oczekiwania mieszkańców spełniać i robić to skutecznie – podkreśla Adam Kostrząb.
Kalendarz wyborczy
Do Państwowej Komisji Wyborczej został dostarczony projekt rozporządzenia wraz z kalendarzem wyborczym. Jeśli PKW opublikuje dokument, to na dobre ruszy przedwyborczy maraton. Wtedy też dowiemy się, do kiedy będzie czas na rejestracje komitetów wyborczych, kandydatów na radnych oraz burmistrzów czy wójtów.