Trwają prace wykończeniowe przy budowie pawilonu dla oddziału psychiatrycznego jasielskiego szpitala. Inwestycja, która pochłonęła ponad 21 milionów złotych ma być oddana do użytku końcem roku. Na pierwszym piętrze będzie zamknięty oddział psychiatryczny składający się z odcinka obserwacyjnego – 14 łóżek, oraz odcinka diagnostyczno-obserwacyjnego – 24 łóżka.
Sam budynek to nie wszystko. Dyrekcja szpitala w Centrum Zdrowia Psychicznego, zatrudniła już 41 osoby. Rąk do pracy potrzeba jednak więcej. Od wielu miesięcy trwają poszukiwania lekarzy, ze specjalizacją psychiatria, lub młodych medyków, którzy chcieliby robić w naszym szpitalu specjalizację z psychiatrii.
Oddziały, poradnie, sala ćwiczeń
W nowym pawilonie oprócz oddziału psychiatrycznego będą ulokowane: oddział psychiatryczny dzienny, poradnia zdrowia psychicznego oraz poradnia leczenia uzależnień. Nowy budynek połączony jest z budynkiem szpitala łącznikiem. Obiekt posiada trzy kondygnacje: piwnicę, parter i I piętro. Na poziomie piwnic znajdować się będą pomieszczenia techniczne, magazynowe, szatnie dla personelu oraz sala ćwiczeń dla pacjentów. Na parterze będzie izba przyjęć, poradnia zdrowia psychicznego, poradnia leczenia uzależnień oraz oddział psychiatryczny dzienny.
Prace zewnętrzne
To pierwszy etap inwestycji, w ramach którego powstaną też drogi wewnętrzne, które mają pełnić też funkcje dróg pożarowych dla całego budynku szpitala. Powstanie kilka miejsc parkingowych oraz ścieżki dla pieszych. Cały pawilon został dostosowany do osób niepełnosprawnych. Dokładny koszt robót to 21 417 631,67 zł.
Psychiatria dla dzieci?
Z obecnej poradni psychiatrycznej korzystać mogą jedynie osoby w wieku nie młodszym jak 17-18 lat. Co z psychiatrią dziecięca? Zarząd Powiatu w Jaśle zatwierdził zmianę uchwały w sprawie nadania statutu szpitalowi. Projekt opracowany przez Szpital Specjalistyczny w Jaśle obejmuje utworzenie i nadanie statutu Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, które pozwolą na wystąpienie do Narodowego Funduszu Zdrowia o dodatkowy kontrakt w zakresie ośrodka środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży – I poziom referencyjny. Ma to być pierwszy krok do utworzenia ośrodka pomocy psychiatrycznej dla dzieci na terenie południa województwa podkarpackiego. Najbliższy taki punkt i oddział psychiatryczny dla dzieci mieści się w Rzeszowie i cały czas przeżywa oblężenie.