W planie jest przebudowa nieczynnej fontanny, nasadzenie więcej ilości zieleni czy likwidacja czterech słupów ogłoszeniowych. Władze Jasła po przygotowaniu programu funkcjonalno-użytkowego przebudowy zachodniej części rynku będą poszukiwać pieniędzy na wykonanie inwestycji.
-reklama-
W planie jest stworzenie nowej estetycznej przestrzeni zachodniej pierzei rynku, która ma pełnić funkcję reprezentatywną, kształtującą estetykę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to dojdzie do wymiany elementów betonowych na tereny zielone, jeśli nie całkowicie, to zostaną zmniejszone do maksimum.
Likwidacja betonozy ma zapobiegać szybkiemu nagrzewaniu powierzchni oraz umożliwić swobodny odpływ wód opadowych i roztopowych w głąb ziemi z możliwością ich ponownego wykorzystania w obiegu zamkniętym.
Po remoncie na jasielskim rynku nie powinno być żadnych barier, które utrudniają poruszanie się osobom niepełnosprawnym czy rodzicom z wózkami. Jednym z istotnych założeń jest przebudowa nieczynnej fontanny na obiekt mający na celu podniesienie walorów estetycznych przestrzeni publicznej i stworzenie spójnej przestrzeni projektowanych obiektów małej architektury z terenami zielonymi.
Skąd pieniądze?
W zakresie prac ma dojść do likwidacji 4 słupów ogłoszeniowych, które ma zastąpić inna, nowoczesna forma architektoniczna. Po opracowaniu programu funkcjonalo-użytkowego dla przebudowy jasielskiego rynku władze Jasła będą próbowały zdobyć na ten cel pieniądze zewnętrzne.
Rynek powstał ponad 20 lat temu
Obecny kształt jasielski rynek nabierał przez kilka lat. Płyta główna została ukończona w 2002 roku. Inwestycja pochłonęła wówczas 2,2 mln zł.