Rada Gminy Jasło przyjęła wczoraj uchwałę intencyjną w sprawie podjęcia działań zmierzających do wykorzystania potencjału energii geotermalnej na terenie Gminy Jasło. Wody termalne mają posłużyć do zaopatrzenia mieszkańców gminy w energię cieplną. Podczas dyskusji nad uchwałą doszło do słownego starcia pomiędzy radnym Tadeuszem Gorgoszem, a przewodniczącym rady Józefem Dziedzicem.
Uchwała intencyjna została wniesiona przez grupę radnych, a przygotowana przez radnego Mariusza Augustynka. Dokument nie powoduje zmian w budżecie gminy. – Uważam, że Rada Gminy powinna potraktować priorytetowo weryfikację potencjału zasobów geotermalnych na naszym terenie – mówił radny Mariusz Augustynek.
Darmowa opinia geologów
W uchwale zapisano, że istnieje możliwość skorzystania z mechanizmu wsparcia samorządu w postaci bezpłatnych, wstępnych opinii na temat występowania i możliwości zagospodarowania wód termalnych na terenie gminy. Opinie takie wykonuje Państwowy Instytut Geologiczny. Po etapie sprawdzenia poziomu wód termalnych istnieje możliwość pozyskania środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu „Udostępnienie wód termalnych w Polsce”. – Uważam, że Rada Gminy powinna pozytywnie odpowiedzieć na projekt tej uchwały intencyjnej, co może przyczynić się do dynamicznego rozwoju naszej gminy, ale również całego regionu – powiedział radny Augustynek. Pod projektem uchwały podpisało się ośmiu radnych.
„Czy jest sens iść tą drogą”
–Uważam, że uchwała o takim ogólnym charakterze, która pokazuje jakąś wizję na przyszłość jest godna uwagi – zaznaczył radny Krzysztof Brągiel, który podpisał się pod projektem uchwały. Wątpliwości nie krył radny Józef Dziedzic. – Może się okazać, że to będzie za darmo, a może się okazać, że będą duże koszty – zastanawiał się przewodniczący Rady Gminy Jasło. Z kolei radny Maciej Jagielski tłumaczył, że kwestia geotermii nie dotyczy jednej miejscowości, tylko całej gminy. Wyjaśniał, że uchwała intencyjna nie pociąga za sobą kosztów, ale późniejsze ewentualne pracy przy odwiertach już tak. Jednak żeby do tego doszło konieczny jest pierwszy krok. – Efekt tej uchwały może wskazać, czy jest sens iść tą drogą – mówił radny Jagielski.
Radny Tadeusz Gorgosz: Nie hamujmy rozwoju
Radny Tadeusz Gorgosz powtarzał w stronę przewodniczącego Dziedzica, że „na razie nikt nie będzie wydawał żadnych pieniędzy.” – Jeśli uda się coś znaleźć, to wtedy temat powróci na sesję i będziemy debatować, czy są na to pieniądze. Zawsze jestem za rozwojem. Nie wiemy, czy na naszym terenie są takie źródła termalne. Na pewno nie mamy takich jak pod Zakopanem. Jeśli nie podejmiemy dzisiaj tego projektu uchwały, to nic nie będziemy wiedzieć. Nie hamujmy rozwoju. Pan przewodniczący ma poddać uchwałę pod głosowanie czy jesteśmy za tym, żeby był rozwój gminy czy nie jesteśmy – mówił radny Gorgosz. Jego słowa skomentował przewodniczący Józef Dziedzic: wiem, co ja robię, jestem przewodniczącym i zgodnie z prawem ja to prowadzę – mówił w stronę radnego Gorgosza. Na co ten odpalił: pan to się musi nauczyć dużo. To nie jest policja i milicja – skwitował Gorgosz.
Jak głosowali radni?
W głosowaniu wzięło udział 15 radnych. Za przyjęciem uchwały intencyjnej głosowali: Mariusz Augustynek, Krzysztof Brągiel, Renata Brągiel, Ewa Dubiel, Józef Dziedzic, Tadeusz Gorgosz, Maciej Jagielski, Stanisław Marszałek, Wincenty Ochwat, Janusz Pruchnik i Piotr Wilk. Wstrzymali się: Marek Kmiecik, Konrad Marek, Bronisław Olbrych i Andrzej Ostalecki.