Rząd byłego już premiera Mateusza Morawieckiego zmienił w miniony piątek uchwałę dotyczącą wieloletniego programu budowy obwodnic na lata 2020 – 2030. Podniesiono wydatki o ponad 21 miliardów złotych, za co ma powstać dodatkowe 53 obwodnice. W tym jest budowa wschodniej obwodnicy Jasła. Program zakłada budowę ponad setki obwodnic w całym kraju do końca 2030 r. Dotychczas ukończono dwie.
Jak informuje Centrum Informacyjne Rządu budowa obwodnic ma doprowadzić do poprawy bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenia ruchu z zatłoczonych miast, zmniejszenie hałasu czy poprawę przepustowości sieci drogowej. Zgodnie z założeniami dokumentu budżet na budowy obwodnic wzrósł z 28,1 mld do 49,4 mld zł.
Jak to ma wyglądać w praktyce? Ministerstwo Infrastruktury, które odpowiada za realizację projektu budowy obwodnic milczy. Nie wiadomo czy wschodnia obwodnica Jasła miałaby łączyć drogę krajową 73 z 28 i przebiegać przez Gorajowice. Możliwe, że inwestycja będzie dotyczyć rozbudowy DK 28 w kierunku Krosna.
Budowa drogi przez tereny Gorajowic i Kowalowów została oprotestowana przez mieszkańców. Ludzie obawiali się, że droga o dużym natężeniu ruchu będzie przebiegać tuż obok domów. Byłą też obawa o zniszczenie terenów przeznaczonych pod zabudowę budynków jednorodzinnych. Wówczas ostatecznie zarekomendowano do wykonania wariant dotyczący rozbudowy DK 73 i budowy zachodniej obwodnicy Jasła.
Z listy rezerwowej do realizacji trafiła też m.in. obwodnica Rymanowa, która jest już na liście podstawowej w ramach budowy obwodnicy Miejsca Piastowego. W aktualizacji zamiaru inwestycyjnego znalazła się też obwodnica Gorlic.