Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle od 7 grudnia wprowadza nowe stawki za ciepło. Nową taryfę zatwierdził 22 listopada Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Jak podwyżka przełoży się na rachunki dla mieszkańców? Przekonamy się w najbliższych tygodniach.
– Gdy uwzględnimy zmianę wysokości od 1 stycznia stawki podatku VAT z 5% do 23%, to mamy do czynienia z piątą zmianą opłat związanych z usługami świadczonymi przez Spółkę MPGK, w tym drugą związaną z dostawą ciepła. Dwie inne dotyczyły dostawy wody zimnej i odbioru ścieków komunalnych – informuje Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa. Na przestrzeni ostatnich 16 miesięcy nastąpił „prawie trzykrotny wzrost wysokości opłat zmiennych i dwukrotny opłat stałych”. Tym samym gwałtownie wzrosły koszty utrzymania gospodarstw domowych w Jaśle korzystających z ciepła systemowego.
W uzasadnieniu zmiany taryfy za ciepło czytamy, że nowe ceny zostały ustalone „na podstawie planowanych do poniesienia w okresie stosowania taryfy uzasadnionych kosztów prowadzenia działalności.”
Ostatni wzrost opłat zmiennych za ciepło w wysokości ok. 6% i stałych o ok. 13% nie jest niski. – Trudno na ten moment przewidzieć jaki finalny wpływ będzie miała nowa taryfa na wysokość opłat czynszowych związanych z dostawą energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania i podgrzania wody – czytamy w informacji JSM.
Zarząd Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej informuje, że „w celu zbilansowania skutków kolejnych podwyżek opłat za dostarczane ciepło należy się liczyć ze zmianą wysokości opłat za podgrzanie wody (c.c.w.) już od 1 stycznia 2024 r. i zaliczek na centralne ogrzewanie (c.o.).” Wysokość i termin wprowadzenia zmian wysokości zaliczek na centralne ogrzewanie uzależniona będzie od aktualnych wyników finansowych osiąganych przez nieruchomość i prognozowanej ilości zapotrzebowania na ciepło w I półroczu 2024 r.