Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Krakowie prowadzi czynności procesowe, wobec dwóch chirurgów, którzy w 2019 roku pracowali w jasielskim szpitalu. Medycy: Jacek W. i Krzysztof Z., w listopadzie ub. roku zostali skazani przez Sąd Okręgowy w Krośnie za nieumyślne narażenie 57-letniej pacjentki na niebezpieczeństwo utraty życia.
Wyrok SO w Krośnie i działania Okręgowej Izby Lekarskiej z Krakowa, to pokłosie wydarzeń, które rozegrały się w marcu 2019 roku. Wówczas do jasielskiego szpitala przyjechała mieszkanka gminy Kołaczyce. Kobieta uskarżała się na bóle brzucha. Trafiła na szpitalny oddział ratunkowy, gdzie lekarz radiolog podejrzewał powietrze w otrzewnej.
Po kilku dniach stan kobiety zaczął się drastycznie pogarszać, straciła przytomność i lekarze rozpoczęli walkę o jej życie. Na ratunek było już za późno. Pacjentka zmarła. Rodzina od razu powiadomiła organy ścigania. Sprawa trafiła do Prokuratury Rejonowej w Jaśle, a następnie śledztwo przejęła Prokuratura Okręgowa w Przemyślu. Najbliżsi kobiety zaalarmowali o sprawie Rzecznika Praw Pacjenta, który stwierdził w tej sprawie naruszenie prawa do świadczeń zdrowotnych. RPP podkreślał, że lekarze nie dochowali należytej staranności w wypełnianiu swoich obowiązków. Proces karny toczył się przed Sądem Rejonowym w Jaśle, a wyrok prawomocny zapadł przed Sądem Okręgowym w Krośnie w listopadzie ub. roku.
Wznowienie postępowania
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy na czas postępowania karnego zostało zawieszone i ruszyło po przesłaniu z sądu informacji o prawomocnym wyroku. Celem czynności sprawdzających jest wstępne zbadanie okoliczności koniecznych do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
Kilka rodzajów działań
O efektach czynności sprawdzających poinformujemy w naszym serwisie. Jeśli po etapie czynności sprawdzających okaże się, że konieczne jest wszczęcie postępowania wyjaśniającego, to będą przeprowadzane czynności m.in. z dowodu opinii biegłego czy przesłuchania. Celem postępowania wyjaśniającego jest ustalenie, czy został popełniony czyn mogący stanowić przewinienie zawodowe, wyjaśnienie okoliczności sprawy, a w przypadku stwierdzenia znamion przewinienia zawodowego ustalenie obwinionego oraz zebranie, zabezpieczenie i w niezbędnym zakresie utrwalenie dowodów dla sądu lekarskiego.
Ustawa z 2009 r. o Izbach Lekarskich mówi, że w postępowaniach wobec lekarzy – w zależności o konieczności – stosuje się kilka etapów: 1) czynności sprawdzające; 2) postępowanie wyjaśniające;
3) postępowanie przed sądem lekarskim; 4) postępowanie wykonawcze. Większość postępowań kończy się na etapie czynności sprawdzających.